کتاب: آیا شما برای یکدیگر ساخته شده‌اید

کتاب: آیا شما برای یکدیگر ساخته شده‌اید

کتاب: آیا شما برای یکدیگر ساخته شده‌اید
نویسنده:  آلن پیز – باربارا پیز
مترجم: حوریا موسایی
ناشر: انتشارات سلسله مهر
شريك زندگي شما در واقع چه چيزي درباره شما مي‌داند؟ آيا شما يك عاشق خوب و ايده‌ال هستيد؟ آيا شريك زندگي‌‌تان به شما دروغ مي‌گوييد… و هزاران سوال ديگر را كه در زندگي داريد مي‌توانيد در اين كتاب بررسي نماييد.
همه ما مي‌دانيم كه زنها و مردها تفاوت‌هايي با هم دارند. تفاوت‌هايي كه تنها در قدرت جسماني و فعاليت‌هاي روزانه و كاري خلاصه نمي‌شوند؛ بلكه اين اختلاف‌نظر و ديدگاه در روحيات و خلق و خوي آنها ريشه‌اي عميق‌تر دارد. نكات بسيار ظريفي در زندگي هر زوج وجود دارد كه از همان ماه‌هاي نخستين زندگي مشترك تا ده‌ها سال پس از ازدواج هست. اگر به آنها بي‌توجه باشند، مي‌تواند آغازي بر اختلاف‌نظرها و نقطه شروع دور شدن از يكديگر باشد.
شايد بسياري از ما تصور كنيم اختلاف‌هاي خانوادگي به دليل مسائل بسيار مهم روي مي‌دهند و چون مي‌پنداريم چنين مشكلاتي در زندگي ما وجود ندارد و از توجه به برخي ظرايف غافل مي‌مانيم.پژوهشگران بسياري سال‌ها عمر و تجربه خود را صرف تحقيق و تفحص در اين مسائل كرده‌اند. «باربارا و آلن پيز» 2 تن از اين افرادند كه پس از 3 دهه تحقيق در باب تفاوت‌هاي ميان زنان و مردان، كتاب‌هايي را نوشته و به منظور كمك به انسان‌ها براي داشتن زندگي و درك بهتر از هم منتشر كرده‌اند.

«آيا شما براي يكديگر ساخته شده‌ايد؟» كتابي است كه به وسيله اين دو محقق پس از تجربه تاليف چند عنوان كتاب، نوشته شده است.

در اين كتاب علاوه بر توضيحاتي در مورد هر سر فصل، خواننده با آزمون‌هايي مواجه مي‌شود؛ آزمون‌هايي كه در تنهايي و بدون حضور فرد ديگري مي‌تواند به سوال‌هاي آنها پاسخ دهد و دورنمايي از روحيات و خلق‌وخوي خود و همسرش به دست آورد. نويسندگان كتاب مي‌گويند اين آزمون‌ها بر اساس مهم‌ترين فصل‌ها و مطالب كتاب‌هاي پيشين‌شان تدوين شده و اطمينان دارند كه به شما در داشتن زندگي‌اي بهتر كمك مي‌كند. با دقت در اين مطالب و آزمون‌ها، حتي شايد بتوانيد به نكات جديدي در مورد خود و همسرتان دست يابيد! نكاتي كه تا به حال از آنها غفلت كرده بوديد و با دقت و تامل در آنها شايد روابط في‌مابين‌تان بهتر و شيرين‌تر شود.

فصل نخست كتاب «صحبت كردن و گوش دادن» نام دارد. شايد بايد به خاطر همين نامگذاري از نويسندگان و «حوريا موسايي» مترجم كتاب تشكر كرد.

كه اگر ما بياموزيم درست حرف بزنيم و بتوانيم خوب گوش دهيم، نيمي از راه تفاهم و درك متقابل را طي كرده‌ايم، اما نويسندگان معتقدند كه دانستن اين موضوع كه همسر شما به چه چيزهايي علاقه‌مند است و علايقش كدام‌ها هستند و نيز اين كه از صحبت در مورد چه موضوعاتي ناخرسند مي‌شود بسيار بسيار مهم است. به همين دليل آزموني را براي اين بخش در نظر گرفته‌اند و سوال‌هايي در برابر شما و همسرتان قرار داده‌اند. بد نيست برخي از اين سوال‌ها را با هم بخوانيم.

1 ـ در هفته گذشته چه چيزي بيشتر از همه شما را ناراحت كرده است؟

2 ـ در آخرين خوابي كه ديديد چه اتفاقي افتاد؟

3 ـ طي هفته يا ماه‌هاي گذشته چه فيلمي بيش از همه روي شما اثر گذاشت؟ چرا؟

4 ـ روز تولد بهترين دوست شما چه موقع است؟

5 ـ كدام عادت همسرتان بيش از همه شما را ناراحت مي‌كند؟

6 ـ چگونه همسرتان مي‌تواند شما را خوشحال كند؟

7 ـ در حال خواندن چه كتابي هستيد يا خواندن چه كتابي را اخيرا به پايان رسانده‌ايد؟

8 ـ آيا شما و مشكلات‌تان در برخورد با همسرتان به خوبي تحت كنترل هستيد؟

9 ـ آيا فكر مي‌كنيد همسرتان به شما گوش مي‌دهد؟

البته اينها فقط برخي از سوالات آزمون فصل نخست بودند. ولي شايد همين حالا و با خواندن همين چند سوال، درك كرده باشيد براي پاسخ دادن به آنها و سوال‌هاي فصل‌هاي بعد، بايد قدري بيشتر و دقيق‌تر به روابط خود با همسر، دوستان و خانواده بينديشيد و شايد همين انديشيدن براي بسياري كافي باشد تا آن گام بزرگ را براي بهتر زيستن و بهتر ديدن بردارند.

نويسندگان پس از ارائه اين آزمون‌ها از شما و همسرتان مي‌خواهند پاسخ‌هايتان را با يكديگر مقايسه كنيد و بر اساس آماري كه به دست مي‌آوريد راهنمايي‌هايي براي‌تان دارند.

البته با همان نگاه هميشگي كه ما خودمان بايد بخواهيم تغيير كنيم و آماده باشيم كه اگر فهميديم در مسيرمان اشتباه مي‌كرده‌ايم، به جد بخواهيم گامي براي رفع آن برداريم.

در صفحه 24 نكته ظريفي ذكر شده است: «در يك رابطه زناشويي همسران بايد در مورد روش‌هاي متفاوت ارتباط‌شان با يكديگر بحث كنند. مردان بايد بدانند كه وقتي همسرشان صحبت مي‌كند از او انتظار ندارد كه راه‌‌حل ارائه دهد و همچنين قصد ندارد با صحبت كردن درباره جزييات و آنچه كه آن روز مي‌خواهد انجام دهد او را عصباني كند. اين بدان معناست كه درك كنيد گاهي همسر شما فقط نياز دارد كه با كسي صحبت كند و انتخاب اولش شما هستيد؛ پس هميشه اين جايگاه را حفظ كنيد. زنان نيز بايد بدانند كه وقتي يك مرد صحبت نمي‌كند به اين معنا و نشانه نيست كه مشكلي وجود دارد.»

اطمينان داشته باشيد كه همين نكات ساده در داشتن رابطه‌اي بهتر و به تبع آن زندگي‌اي شيرين‌تر موثر خواهد بود.

اما جالب است كه يكي از فصل‌هاي كتاب هم به اين نام است: «رانندگي و پارك كردن». گويا در همه جاي جهان موضوع رانندگي و بويژه پارك كردن ماشين يكي از مسائلي است كه محل مناقشه ميان خانم‌ها و آقايان است.

خواندن اين فصل به ما كمك مي‌كند كه همين مساله را نيز با ديد بهتري ببينيم و بررسي كنيم.انتخاب همسر، عشق، ازدواج و اين كه اصلا شما براي ازدواج آمادگي داريد يا نه و نيز مسائل پس از ازدواج مانند چگونگي مواجهه و برخورد با خانواده همسر از ديگر بخش‌هاي اين كتاب هستند؛ كتابي كه خواندنش چه براي زوج‌هاي جوان و چه آنها كه سال‌هاست در كنار هم زندگي مي‌كنند، مفيد خواهد بود.

منبع

کلمات کلیدی : , , , , , , ,


InstagramTelegrammaghalat