سخت‌گیری در انتخاب همسر

 • قد خواستگارم از من کوتاهتره و این باعث تردیدم شده
  • پرسش:

   دختری 23 ساله هستم که خواستگاری دارم که تمام شرایط ان بسیار خوب است و همچنین از نظر اخلاقی هم به نظر می رسد خوب باشد فقط اشکالی که دارد قد این اقا از من کوتاهتراست حدودا 7تا 8 سانتی متر و در کل جز مردادن قد کوتاه محسوب میشه من خودم 163 هستم و ایشون 156و این موضوع باعث تردید من شده.به خاطر اینکه موضوع قد همیشه جز معیارهای من بوده و بودن خواستگارانی ک به این علت رد کردم ولی این یکی شرایط خوب و هچنین اخلاق خوبی داره و من نمیدونم باید چیکار کنم بیشتر از نگاه افراد در اجتماع میترسم نمیدونم میتونم با این مشکل کنار بیام یا نه هر چقدر هم فکر میکنم گمراهتر میشم.باید چیکار کنم و از این میترسم که اگه ایشونو رد کنم دیگه همچین موقعیتی پیش نیاد به خاطر اینکه من خواستگاران خیلی زیادی داشتم و ولی هیچ کدوم نبودن که همچین شرایط خوبی داشته باشن و اینکه معمولا بیشتر خواستگارام قد کوتاه هستن نمیدونم چرا واسه همبن چیزی که فکرمو مشغول کرده اینه که باز هم. خواستگارای قد کوتاه بیان و شرایط خوبی نداشته باشن.لطفا منو راهنمایی کنین

   پاسخ:

   در بحث کفویت داشتن در ازدواج، بخشی از آن به تناسب فیزیکی زوجین مربوط می شود.معمولا قد آقااز خانم بلند تر است و این امر می تواند برای مرد حس حمایتگر و برای خانم حس حمایت شدن را به همراه داشته باشد که اتفاقا حس خوبی است.با توجه به فرمایش شما اگر این مورد برای شما مهم است می توانید به گزینه های دیگر فکر کنید و نگران نباشید، انتخاب حق ارزشمند شماست که باید از آن به شیرینی بهره ببرید.

   منبع

 • تا الان نتونستم فردی مناسب برای ازدواج پیدا کنم
  • پرسش:
   من  دختری 29 ساله و دارای مدرک کارشناسی ارشد هستم و هنوز نتونستم فردی مناسب برای ازدواج پیدا کنم و در براقراری ارتباط با افراد جدید بسیار ضعیف هستم

   خواستم راهنمایی کنید چطور و چه مکان هایی میشه با ادم های جدید برای ازدواج آشنا شد و ارتباط برقرار کرد و مشکل دیگر من این هست که در ابتدای آشنایی برای فرد مقابل بسیار جذاب هستم اما رفته رفته رابطه به سرعت از هم می پاشد.

    
    
   پاسخ:

   شما باید برای ارتباط موثر از کتاب مهارت های رندگی و مهمترین نکته مهارت های ارتباطی استفاده نمایید.

   نکته مهمتر از دانش افزایی دقت و تامل در رفتار های خود با دیگران است که ببینید چه عمل یا گفتار شما رابطه را سرد می کند.

   بهترین مکان برای ازدواج یابی بستگان شما و افراد مورد اطمینان شما هستند که از قصد خود آن ها را آگاه کنید و بخواهید مورد اطمینان خود موردی را می شناسند معرفی تون کنند.

   منبع
 • هنوز فرد مناسب ازدواج پیدا نکردم
  • پرسش:

   سری هستم 28 ساله. دارای شغل و تحصیلات و خصوصیات مناسب هستم، اما متاسفانه تا کنون فرد مناسبی برای ازدواج پیدا نکرده ام، نه از طریق خانواده و نه در محیط های اطرافم، تا جایی که هم اکنون اگر کسی به من معرفی شود بیشتر از طریق واسطه ها از طرف خانواده است که بیشتر اوقات اختلافات زیاد و تناسب کم است. لطفا راهنمایی فرمایید چگونه میشود فرد مناسب را پیدا کرد.

   پاسخ:

   دوست عزیز شما می توانید اگر در محیط کار تون خانمهای شاغل مجرد وجود دارند از طریق پرس و جو و بیان شرایططتون اقدام کنید.همچنین با بیان معیارها و ملاکها و مشخص کردن ویژگی های فرد دلخواهتون به همکاران قابل اعتماد و خانواده مسیر آشنایی و مقدمات انتخابتون رو فراهم کنید.

   منبع

    

 • نمی‌تونم با جنس مخالف مجرد رفتار معقول و عادی داشته باشم
  • پرسش:
   مشکلم اینه که نمی تونم با جنس مخالف که بدونم مجرد هستن رفتار معقول و عادی داشته باشم. حتی الان که سنم بالای 30 شده و قاعدتا باید این مسائل که مربوط به یک دختر 18- 20 ساله است برای من رفع شده باشه. با این رفتار عجیب و دور از انتظار حتی مواردی که می تونست به ازدواج ختم بشه از دست دادم. علی رغم خواستم اگه متوجه بشم کسی بهم توجه داره کاملا موقعیت خودم رو فراموش می کنم و عین یک دختر کم سن زیبا رفتار می کنم اما نمود بیرونی این حرکت که عقب کشیدن است بیشتر نشان دهنده غرور و بی علاقگی است. کاملا سرد و رسمی رفتار می کنم (البته فقط با او) و انتظار دارم طرف مقابل کاملا شیک مثل فیلم های کلاسیک درخواست ازدواج کنند که البته هیچوقت این اتفاق نمیفته. از این گذشته ممکنه این تغییر رفتار من برای اون فرد محسوس باشه و حمل بر بی علاقگی یا ناراحت شدن من از توجه ایشون باشه. بعضی ها می گن باید خودم هم حرکتی کنم و واکنشی نشون بدم ولی واقعا بلد نیستم و در اینجور مواقع حتی زبان بدنم هم از کار میفته. تنها این سوال برام  باقی مونده که چرا با این که همش به خودم می گم اینبار دیگه فرار نمی کنم یک حرکتی می کنم باز وقتی موقعیتش پیش میاد نمی تونم و میگم دفعه بعد و به جای حاضر شدن، خیال پردازی می کنم که حاصلش اینه که واقعیت رو نمی بینم چه مثبت چه منفی.

   خودم فکر می کنم دیگه معیاری برای رفتار خودم ندارم یا معیارهایی که داشتم به درد نمی خورن. برام سواله یک خانم که پایبند به مسائل مذهبی است وقتی تصور می کنه یک نفر که فرد مناسبی هست به او توجه نشون می ده چه کار باید انجام بده؟  آیا منتظر بمونه تا تقاضایی به صورت مستقیم و شفاف برای آشنایی بیشتر مطرح بشه و چقدر احتمال داره آقایون به این صورت عمل کنند؟

    
    
   پاسخ:

   رفتار و انتظار شما نشان از این دارد که دچار تعارضی درونی هستید. یک تعارض رویکرد – رویگردان. یعنی هم می خواهید هم نمی خواهید. حل این نوع تعارض ها البته خیلی هم دشوار نیست اما چون محتوای تعارض مربوط به  رفتار با جنس مکمل و انتخاب همسر است و در این میان مسائل عمیق تری ممکن است وجود داشته باشد بنابراین توصیه می شود در ابتدا برای افزایش خودآگاهی و سپس حل تعارض به یک روان شناس مراجعه بفرمایید.
   منبع
 • در مورد انتخاب فرد مورد نظرم دچار تردید هستم
  • پرسش:
   پسری 30 ساله تحصیلات ارشد کاملا اجتماعی  دوستان بسیار زیادی دارم و متاسفانه احساسی
   مدتی زیادی است  که قصد ازدواج دارم  اما در مورد انتخاب  فردمورد نظر دچار تردید می شوم نمی تونم روی  یک فرد تمرکز کنم
   گاهی  عاشق استاد زبان می شوم گاهی عاشق همکلاسی می شوم گاهی  عاشق دختر همسایه می شوم همه اینها  باعث افسردگی  و سرخوردگی  می شود انگار از درون عاشق  می شوم  و شکست می خورم  تقریبا همه دوستانم ازدواج کردن و من تنها شدم  .
   چیکار کنم  ؟؟؟
   پاسخ:

   ابتدا بايد تكليف تان را با خودتان مشخص كنيد. يعني بدانيد كه چه معيارهايي را براي همسر آينده خود در نظر داريد. بعد افرادي را كه كانديد ازدواج هستند را با اين معيار ها سنجش كنيد و ببينيد كداميك با ملاك هاي شما بيشتر مي خوانند. در مرحله بعد و پس از يك آشنايي و شناخت حدودا 3-2 ماهه براي مشاوره ازدواج اقدام كرده و با نظر متخصص و اطلاعاتي كه در مورد خودتون و فرد مقابل مي گيريد مي توانيد تصميم مطمئن تري بگيريد.
   منبع
 • می‌خواهم یه انتخاب درست داشته باشم
  • پرسش:
   من  اقا و 32 سال دارم  میخواهم ازدواج سالم داشته باشم راهنمایی دقیق میخواهم از لحظه اول تصمیم تا ازدواج

   اگر کسی بهم معرفی کردند برای سالم بودن این مسیر باید چکار کنم یعنی کلاس- مشاوره-رفت و امد سنتی-……. چه کاری باید انجام بدم هم خودم و هم طرف مقابل(اگاهی لازم رو بدست بیارم)

   ایا مرکزی هست که تمام مسیرم رو چک کنه و من رو راهنمایی کنه تا از انتخابم راضی باشم

    
   پاسخ:

   خوشبختانه امروزه انجام مشاوره هاي پيش از ازدواج مي تونه به ما كمك كنه تا در انتخاب همسر آينده مان با آگاهي بيشتري عمل كنيم. همچنين لازم است كه هم زن و هم مرد با شركت در كارگاه ها و يا حضور نزد مشاورين و روانشناسان مهارتهاي زندگي را فرا گيرند و با اين مهارت بتوانند زندگي غني ، شاد و سالمي را داشته باشند. و در صورت تمايل شما مي توانيم  همراه و ياور شما  باشيم.
   منبع
 • خواستگارم خوبه ولی من خیلی بهش علاقه ندارم
  • پرسش:
   دختری 26ساله هستم فوق لیسانس و دو ماهه خواستگاری دارم که باهم بیرون رفتیم واسه آشنایی ایشون سی سالشه مدیر یک کارگاه تولیدی هستن تحصیلات لیسانس و خلاصه از لحاظ شرایط مالی اکی هستن. مشکل من اینه که من بعد دوماه هنوز پنجاه پنجاه هستم از نظر احساسی و علاقه حس میکنم اونجور که باید و شاید نیستم و ایشون منو دوست داره محبت هم میکنه همه خانواده من میگن خوبه. ایشون از من جواب قطعی میخواد به نظر شما من اکی بدهم احساسم و علاقم درست و بیشتر میشه؟و مورد دیگه ای که هست اینه که من به قیافه حساسم رو علاقه ام تاثیر داره هم من هم ایشون معمولی هستیم از نظر قیافه

   پاسخ:

   دوست داشتن بسیار مهم است در ازدواج و اینکه در آینده‌ دوست داشتن  پیش میاد یا خیر تضمینی نیست.تردید در انتخاب نتیجه این چیزی که هستم و می‌خواهم باشم به وجود میاد .در انتخاب واقع بین باشید میفرمایید ظاهر تون معمولیست و ایشون هم ممولی هستند و اگر انتظار دارید همسر آیندتون خیلی زیبا باشند این برا خلاف واقع بین بودن است.یک جدول تهیه کنید و سود و ز یان انتخابتون رو یاد داشت بفرمایید و اگه امتیازات شما بیشتر باشد راحت‌تر تصمیم خواهید گرفت.

 • در انتخاب همسر با مشکل مواجه می‌شوم
  • پرسش:
   من نمیدانم چرا نمیتوانم یک انتخاب خوب داشته باشم و هر کسی را که برای اشنایی انتخاب میکنم در اخر دچار مشکل با او میشوم .

   یا همان اول از شخص مورد نظر بیزار میشوم. و برای جلو رفتن معمولا در ابتدا بد بین هستم شدیدا … به هر چیزی رفتار گفتار..افکار شخص مقابل.

   و گاهی هم این شک من یقین میشود و بزور خودم را گول میزنم که اینگونه نیست بلکه رزنه ای برای امید به زندگی زناشویی وارد زندگی من شود.

   من 25 سال دارم و یکبار طلاق گرفتته ام و دوبار شکست عشقی بعد از طلاق داشته ام .

    
    
   پاسخ:

   شما یک نکته اصلی را اشتباه گرفته اید و آن نیاز با عشق است. عشق در آن شکست وجود ندارد و آنچه در آن شکست وجود دارد نیاز است. پس شما باید نسبت به انواع نیاز وجایگاه و نقش آنها دانش بیاموزید که بسیار مهم است
   منبع
 • پسری که با نامادری زندگی کرده ممکنه مشکل روحی داشته باشه؟
  • پرسش:
   اگه پسری در سن شش سالگی مادر خود را از دست داده باشد و با نامادری زندگی کرده باشد به لحاظ روحی مشکل دارد؟ ظاهرا با نامادری و خواهر و برادر ناتنی خود مشکلی ندارد.
    پاسخ:

   قطعا مرگ يكي از والدين در كودكي از آسيب زا ترين وقايعي است كه هر فرد مي تواند با آن مواجه شود و اين مسئله مي تواند منشا مشكلات عديده در آينده فرد باشد ولي نه براي تمامي موارد. اينكه ما كلي گويي كنيم و بگوييم تمامي كساني كه مادرشان را در دوران كودكي از دست داده اند و زير دست نامادري بزرگ شده اند در آينده دچار مشكلات رواني مي شوند با هيچ منطقي سازگار نيست. بلكه در اين مورد آنچه كه مهم است كيفيت رفتار و نحوه برخورد فرد جايگزين ، نامادري و يا ساير اعضاي خانواده مي باشد. و اين احتمال وجود دارد كه فردي مادري سرد و نامهربان را از دست بدهد و نزد نامادري مهربان و دانايي پرورش يابد.

   به هر حال شما مي توانيد در اين زمينه كمي دقت كرده و در مدت آشنايي با ايشان و با ارتباط و تعاملاتي كه در طول زمان با ايشان داريد به شناخت لازم  در مورد ايشان به عنوان گزينه ازدواج دست يابيد و از جنبه هاي مختلف ايشان را ارزيابي كنيد.و در اين مسير مشاوره پيش از ازدواج و بهره گيري از كمك يك متخصص پيشنهاد مي شود.تا هر دو نفرتان به درك و بينش و ارزيابي دقيقي نسبت به خودتان و ديگري دست يابيد.

   منبع
 • برای ازدواج دخترانم دلواپسم
  • پرسش:

   من دوتادختردارم 27و26ساله هستن لیسانس روانشناسی ولیسانس کامپیوتراوایل خواستگار داشتن به دلایلی رد می کردن الان براشون انتخاب سخت شده وزیاد اهمیت نمی دن به این موضوع مدام نگران شون هستم هرکاریم می کنم از فکرشون بیرون بیام نمی تونم 

   پاسخ:

   مادر مهربان دلواپسی شما برای ازدواج دخترانتان تا جاییکه آنها هر پیشنهاد ازدواج مناسبی را جواب رد بدهند بجاست ولی اگر دختران تحصیل کرده و بالغ شما با سنجش معیارهای مناسب برای ازدواج افرادی را که پیشنهاد دهنده به آنها هستند انتخاب نمیكنند بجا و عقلانی ست،  خواهر خوبم ازدواج درست خیلی خوب و لازمه زندگی هر جوانی است ولی ازدواج نکردن بهتر از برخی از ازدواج های بد کردن است پس شما مادر عزیز به دور از نگرانی به فرزندانتان در داشتن انتخاب های صحیح و مناسب کمک فکری دهید و تشويش در این زمینه را از خودتون دور کنید به امید خدا آنها هم با درایت و همفکری شما میتوانند ازدواج خوبی داشته باشند.

   منبع

    

 • در انتخاب همسر آیندم دچار تردیدم
  • پرسش:
   پسری 34 ساله هستم و در انتخاب همسر دچار تردید هستم.
   چقدر زیبایی طرف مقابل باید در انتخاب دخیل باشه؟در حالیکه از نظر
    اخلاق و طرز تفکر با یکدیگر مشکلی نباشد؟
   پاسخ:

   دوست عزیز،یک باور عمومی وجود دارد که می گویند قیافه پس از ازدواج عادی می شود ،اما حواستان باشد گول این باور را نخورید ،اگر درابتدای انتخاب قیافه طرف مقابل تاحدودی به دل ننشیند و مورد پسند نباشد ،هیچ وقت پس از ازدواج هم قیافه عادی نمی شود ،اما اگر تاحدودی به دلتان نشسته و گرایش به سمتش دارید در نتیجه به مرور رفتارهای ا وبر قیافه اش اثرگذار می شود حال یا او را دوست داشتنی تر می کند یا بالعکس.اما باز هم تاکید می کنم اگر در ابتدا اصلا برایتان جذابیت و گرایش نداشته باشد به احتمال خیلی ضعیف ممکن است که ظاهر او برایتان عادی شود،حتی اگر رفتارهایش بسیار داخواه شما باشد.
   منبع
 • یکی از معیارهای مهم من برای ازدواج تحصیلات است
  • پرسش:
   دختری 29 ساله هستم که پس از اخذ مدرک کارشناسی ارشد به تدریس در دانشگاه مشغول شدم. یکی از معیارهای من برای ازدواج مدرک هستش  که دوست ندارم همسر آیندم از لحاظ مدرک از من پایین تر باشه. خیلی اطرافیان نصیحتم میکنن که به مدرک اینقدر گیر ندم و خودم هم میدونم مدرک بالا نشانه شعور و فهم بالا نیست ولی وقتی پای عمل میرسه بازم نمیتونم با خودم کنار بیام. نمیدونم چیکار کنم؟
   پاسخ:
   دوست عزیز،این یکی از معیارهای شما جهت انتخاب همسر است،و قرار است شما انتخاب و زندگی کنید،در نتیجه همسر خود را نزدیک به معیارهای مهم خودتان انتخاب کنید ،نه معیارهای مهم دیگران!!،البته گاهی معیارها بسیار غیر منطقی و دور از دسترس است ،اما ،به نظر می رسد در مورد شما اینگونه نباشد.
   منبع
 • تا الان نتونستم هیچکدوم از خواستگارهامو قبول کنم
  • پرسش:
   دختری 40 ساله مجرد لیسانس و معلم  هستم  مشکلم اینه که تا کنون نتوانستم خواستگارهامو قبول کنم  و مواردی که من میخام هم مشکل دارند . و الان هم که سن م بالا رفته . اضطراب هم  دارم.ریشه یابی که میکنم بخشی از اون مربوط به  دیر ازدواج کردن و ضعیف به نظر رسیدن و ترس از قضاوت دیگران هست . در ضمن چند وقتی از تنها بیرون رفتن  و تنها ماندن در خانه دچار اضطراب میشم دارو هم مثل زلفت مصرف می کنم چندین سال هست  که به شکل متناوب از اضطراب  با موضوع های  مختلف رنج می برم . با تشکر
   پاسخ:
   نگرانی شما از مبهم بودن و بلاتکلیفی آینده جزء خصوصیات تجرد در این سن است. اگر تمایل واقعی شما به تشکیل خانواده و ازدواج دارید بهتره تا 50درصد از معیارهای خودتون رو تعدیل کنید و با دیدگاه انعطاف پذیر تری به افراد کاندید ازدواج خود بنگرید. ضمناً اینم مدنظر قرار بدید که صرفا شادی و خوشبختی یک انسان به ازدواج کردن و عدم خوشبختی به ازدواج نکردن وابسته نیست پس شما تلاش برای شاد و خوب زندگی کردن با هر شرایطی رو به عنوان یک فرد قوی برای خودتون رقم بزنید.
   منبع
 • خواستگارم طبق معیارهای من نیستن
  • پرسش:
   دختری هستم 29 ساله با مدرک کارشناسی ارشد. در حال حاضر به صورت حق التدریس در دانشگاه تدریس میکنم.
   کم و بیش خواستگار دارم اما هیچ کدام مطابق معیارهای من نیستن. از آنجایی که 4 خواهر من قبلا ازدواج کردن نمیتونم هرکسی رو با هرشرایطی قبول کنم. اطرافیان من تصورشون اینه که من ایده آل فکر میکنم. آیا برای من فردی  که خانواده دار باشه و مدرکش ارشد باشه و کار خوبی هم داشته باشه خیلی ایده آله؟
    
   پاسخ:

   دوست عزیز،شما می خواهید شریک یک عمر زندگیتان را انتخاب کنید،پس قرار نیست ،هرکسی را باهر شرایطی قبول کنید.ملاکهای هرفردی از نظر فردی دیگر ممکن است خیلی ساده یا خیلی ایده ال باشد ، مهم شما و ملاکهایخودتان است .اما اگر در خیلی موارد. از خیلی ها شنیده اید که مثلا تو فردی هستی که ایده ال یا رویایی و یا …فکر می کنی،اگر این حالت وجود دارد می توانید به کمک یک متخصص افکارتان را مورد بازبینی قرار دهید ،در غیر این صورت ،به اینکه دیگران چه فکر می کنند و چه می گویند ،خیلی توجه نکنید و به دنبال اهداف خود باشید.
   منبع
 • کمتر از کسی خوشم میاد…
  • پرسش:
   دختری سی و یک ساله,فوق لیسانس و حدود 9 سال است که شاغلم. مشکل من این است که کمتر از کسی خوشم میاید.دیگر احساسی آنچنان ندارم. بسیار جزیی نگر شدم.ارمانگرام و بهترین فرد را میخواهم.در رابطه با آشنایی با جنس مخالف هم  نمیتونم زمان زیادی بگذارم چون کم صبرم.راهنمایی بفرمایید
    
   پاسخ:
   شما اضطراب زندگی ،سن و سال و… را در ارتباط یا زدواج می خواهید کاهش دهید.به نظر من نیاز دارید مدتی نگرانی ها را پشت در بگذارید، به خودآگاهی برسید ،تصور خوبی نسبت به خود پیدا کنید در رابطه با ویژگی های رفتاری خود ،کمالگرایی خود با یک روانشناس صحبت کنید ،در مواردی دیدگاه های شما لازم است تغییر کند تا به آرامش برسید…وقتی از خود رضایت خاطر پیدا کردید ،مطمئنا رابطه های زیباتری با افراد برقرار خواهید کرد.
   منبع
 • نگرانی زیادی برای ازدواج دارم
  • پرسش:
   پسری 35 ساله هستم.دانشجوی کارشناسی زبان و شاغل هستم،ولی هنوز نمیتونم برای ازدواج تصمیم قطعی بگیرم نگرانی زیادی از ازدواج دارم . و به دخترها سخت اعتماد میکنم.چون تجربه ارتباط با جنس مخالف رو داشتم.چطور میتونم به این نتیجه برسم که ازدواج برای من خوبه یا نه؟

   پاسخ:

   از این نگرانی به عنوان یک انگیزه استفاده کنید و در جهت پیشرفت خود گام بر دارید،زمانی که می خواهید امتحانی بدهید و نگران نتیجه اش هستید چه می کنید?? از نگرانی زیاد بی خیال امتحان می شوید،یا به دلیل اینکه نگران هستید ،بیشتر تلاش می کنید تا نتیجه بهتری بگیرید??

   حال اگر فرض کنیم از این نگرانی به نفع خود می خواهید استفاده کنید ،یک پبشنهاد اساسی برای شما دارم :حداقل 6ماه زمان برای خوداگاهی و خودشناسی خود بگذارید و بعد تصمیم بگیرید.وقتی مراجعینم ،سوال می کنند که درمورد چه چیزهایی در جلسات اشنایی از طرف مقابلشان سوال کنند. ،وقتی دسته سوالات را مطرح می کنم ،تازه متوجه می شوند جواب بعضی از سوالات را حتی در مورد خودشان هم نمی دانند !!”درنتیجه هرچه خود را بیشتر بشناسید ،طرف مقابلتان را بیشتر خواهید شناخت و انتخاب مناسب تری خواهید داشت .
   مطلب بسیار جالبی از نیچه خواندم که حیفم امد با شما شریک نشوم.
   جوانی و ارزوی همسر و فرزند داری ،ازتو می پرسم :ایا چنان مردی هستی که ارزوی فرزند را سزاوار باشد?
   ایا پیروزمند،فاتح خویش ،فرمانروای حواس ،و سرور فضیلت هایت هستی?از تو چنین می پرسم.
   یا انچه از نهفت ارزویت زبان می گشاید حیوات است و نیاز?یا تنهایی?یا ناسازگاری باخویش?
   می باید برتر و فراتر از خویش بنا کنی .اما نخست خود می باید بنا کرده شوی، با تن و روانی سزاوار.
   نه تنها چون خودی را ،که برتر از خودی را می باید فرا اوری ،باغ زناشویی در این کار ،تو را یار باد.
   من خواست دو تنی را زناشویی می خوانم که کسی را می افرینند ،از افرینندگان خود بیش .انچه من زناشویی می خوانم احترام این دو تن است به یکدیگر.مقدس باد چنین خواست و چنین زناشویی.
   منبع
 • با وجود اینکه خواستگارهای زیادی دارم ولی خودم نمی‌تونم انتخاب کنم
  • پرسش:
   دختری 23 ساله هستم به خاط زیباییم و وضع مالی خانوادم خیلی خواستگار دارم یه مدت دچار استرس و حالت افسردگی شدم سر این موضوع.برخلاف بقیه که از اومدن خواستگار خوشحال میشن من به این موضوع حساس شدم قضیه اینه که نمیتونم واسه خودم تصمیم بگیرم و 3 برادر بزرگم تصمیم گیرندن سر همه چی ایراد میگیرن مثلا این پسره چرا موهاش کمه چرا سیبیل داره چرا ماشینش در سطح ما نیست و این وسط هرهفته یه صدمه بزرگ میبینم ؟ کمکم کنید

   پاسخ:

   ازدواج را می توان تولدی دیگر دانست،شروع زندگی جدیدی که درآن زوجین با کمک هم به تعالی و کمال میرسند.خواهر خوبم به نظر میرسد باید تصور خود را از ازدواج بازبینی کنید و قبل از فکر کردن به ازدواج کمی خودشناسی داشته باشید شما باید ویژگی ها،معیارها،ارزشها و اهداف خودتان را در زندگی لیست کنید و بالطبع وقتی معیارهای خودتان را مشخص کردید همسری را برمیگزینید که به معیارهای شما نزدیک باشد.
   خانواده هم وقتی ببینند شما اهداف و ویژگی های با قاطعیت برای خود لحاظ کرده اید و با احترام به نظر والدین ،این اختیار و درخواست را دارید که خودتان تصمیم گیرنده باشید،آنها هم درک می کنند .ولی اگر در این امر مهم مردد باشید و هر چه پیش آید خوش آید،خوب معلوم است دیگران برای شما تصمیم می گیرند،نمی دانم روی چه حسابی به خودتان افسردگی را نسبت دادید!  ولی این اتفاق ( ازدواج) زیبا،پر هیجان و به یاد ماندنی خواهد بود به شرطی که اول خود را بشناسید،درست پیش بروید،عجله نکنید و مشورت کنید،در پایان پیشنهاد می کنم کتاب “آیا تو آن گمشده ام هستی” از باربارا دی آنجلیس را مطالعه کنید .
   منبع
 • خواستگار زياد داشتم اما هركدوم به نحوی به ازدواج منتهی نشدن
  • پرسش:
   دختري ٣٠ ساله هستم كارشناس ارشد و داراي شغلي مطرح، ظاهري معمولي دارم اماخواستگارزياد داشتم اما هركدوم به نحوي به ازدواج منتهي نشدن… واقعا نميدونم چرا؟! گاه فكرميكنم شايد ازدواج در طالع من وجود نداره، خيلي تلاشم كردم اما نشد و نميشه…
    
   پاسخ:

   دلایل رد کردن خواستگاران را بنویسید و به جمع بندی برسید،شاید ارزشهای مورد انتظارتان را نمی دانید, از مشاوره  کمک بگیرید،جدی تر احوال خود را دنبال کنید.
   منبع
 • نمی‌تونم ایشونو قبول کنم چون تنوع طلبی رو حق خودشون میدونن
  • پرسش:

   من  24 ساله و دانشجوی رشته  بزشکی هستم، متاسفانه از بچگی به علت مشکلات اخلاقی بابام خانواده ی ما خیلی آسیب دیده است، دوس دارم ازدواج کنم  به بسری علاقه داشتم  ایشون بچه ی خوبی هستن و سه سال اختلاف سنی داریم لیسانس از یه رشته ی دیگه دارن  . من وایشون از بچگی بهم علاقه داشتیم چون نجیب  وباهوش و….تقریبا خیلی از معیارامو داشتن  خیلی امیدوار بودم که زخمی که بدرم بهم زد ودید بدی رو که به خیلی از مردان داشتم رودرکنارایشون  اصلاح کنم اما تازگیا متوجه شدم که ایشون قضیه تنوع طلبی رو حق خودشون میدونن و با افتخار ازش صحبت میکنن از اونروز من بدجور بهم ریختم ونا امید شدم جوریکه دیگه هیچ حسی بهشون ندارم حتی حس تنفردارم !!

   ایشون سعی کردن جبران کنن وانکار ومعذرت و… ولی من از اینکه همچین طرز فکری همسرم داشته باشه متنفرم والان رابطه رو چند ماهه که کات کردم  !

   نمیتونم به ازدواج فکر کنم مشکلم اینه ومیخوام مجرد بمونم  چون حس میکنم همه ی مردا اینجورین وترجیح میدم تنها باشم وذره ای حس به همچین مردایی ندارم  بیش یه مشاورم رفتن ایشون گفتن مشکلی ندارم وفقط به خاطر شرایط متشنج خانواده ام اضطراب دارم 

   مشکلم اینه که  چه جوری باید متوجه بشم بسری همچین طرز فکری نداره  ؟؟؟؟؟؟؟چون نامزد سابقم نشون نمیداد وبه طور اتفاقی بحث شد 

    

    پاسخ:
   دوست عزیز،چند بار این خبر را شنیده اید که در اثر انفولانزای خوکی صدها.نفر جان باختند،بر اثر سقوط هواپیما چندین نفر جان باختندو اخباری از این قبیل…ایا در زمان انفولانزا ،زندگی افراد تعطیل میشد!! یا بعد از شنیدن خبر سقوط هواپیما،دیگر کسی سوار نشد?!
   البته اینکه زندگی را اتعطیل کنیم یا هیچ وقت از هواپیما استفاده نکنیم هم یک راه و شیوه دفاع از خود است اما بسیار بسیار ابتدایی است.برای دفاع های پخته تر باید در شناخت های خود تجدید نظر نمود.نمی توان با دیدن دویا ده مورد،ان را به همه تعمیم داد و کلا کناره گرفت!شاید نفر بعدی گزبنه بسیار مناسبی باشد که ان را از دست می دهید و او را به اتش موردهای قبلی می سوزانید!!پس بهتر است به جای کناره گرفتن ،با کمک متخصصین و مشاورین به شناخت بیشتر به خود و فرد موردنطر بپردازید و از طرفی خود را در برابر رخدادهای احتمالی ایمن نمایید.
   منبع
 • دوست ندارم همسر آینده‌ام خجالتی باشد
  • پرسش:

   یكی از ملاك های من برای ازدواج، خجالتی و كمرو و كم حرف نبودن همسر آینده ام است. ولی هر خواستگاری كه می آید كمرو و خجالتی است. من دنبال قیافه و پول و… نیستم ولی میخواهم همسر آينده‌ام شلوغ، و خوش سر و زبان باشد.

    

   پاسخ:

   نسبت به موضوعی که مطرح فرمودید، به هیچ وجه از رفتارهای محترمانه و در بعضی مواقع محتاطانه خواستگاران خودتان برداشت کمرویی و درون گرا بودن شخصیت آن و به قول خودتان شلوغ نبودن آنها نباید داشته باشید. خیلی از افراد در موقعیت های نا آشنا و جدید ممکن است با احتیاط و احترام بالایی صحبت کنند، در حالی كه با عادی شدن روابط اوضاع متفاوت خواهد بود و شما برای اینکه متوجه شوید که طرف مقابلتان از نظر ارتباطی در چه سطحی است، راه تحقیقات محلی و بررسی وضعیت ارتباطی خانوادگی که شامل ارتباط والدین و دیگر اعضای ازدواج کرده باشد، همچنین وضعیت دوستان انتخابی و نظر اساتید یا کارفرما راجع به تعامل و ارتباط طرف مقابل با همکاران و یا همکلاسی ها، بسیار مهم است و در آن موقعیت متوجه خواهید شد طرف مقابل کمرو و خجالتی است یا اینکه در زندگی خود موفق است.

    

   منبع

 • خواستگارم چهره دلنشینی ندارد
  • پرسش:
   دختری ۲۴ ساله ام خواستگاری دارم که تمام معیارهایم را دارد، اخلاق و منشش مردانه و تحسین برانگیزی دارد؛ ولی تنها موردی که هست چهره اش دلنشین نیست
   پاسخ:
   پس از انتخاب دین و مذهب، شاید هیچ انتخاب دیگری به اندازه ازدواج در سرنوشت فرد تاثیرگذار نباشد، بنابراین چنین انتخابی از حساسیت بالا برخوردار است و لازم است کمال دقت ( و نه وسواس) در آن بکار گرفته شود. در عین حال توجه به نکاتی ضروری به نظر می رسد؛
   _ ازدواج با فرد ایده آل امکان پذیر نیست و هر فردی، شخصیت، تفکر، تربیت،ظاهر و…خود را دارد که وی را با ما و خواسته هایمان متفاوت می کند. بنابراین این توقع که فرد مقابل در تمام موارد ظاهری و باطنی مطابق با خواسته ها و معیارهای ما باشد، توقع نابجا یی است که امکان وقوع ندارد!
   _ با لحاظ تفاوتها لازم است ازدواج با فردی صورت بگیرد که از قرابت و همتایی کافی با ما برخوردار باشد. اگر فردی در مجموع فرد مورد قبولی باشد اما در مواردی ایراد وجود داشته باشد، جهات قوت باید بر نقاط ضعف، غلبه معنادار داشته باشد.
   _ در معیارهای مورد نظر مردان با زنان تفاوتهایی وجود دارد از جمله اینکه می توان گفت ظاهر و چهره برای مردان مهمتر است در مقابل آنچه که برای بانوان از اهمیت بیشتری برخوردار است جایگاه و اعتبار اجتماعی مردان است

   با توجه به چنین مقدماتی، اگر وسواسی نیستید، لازم است به اندازه کافی برای انتخاب و اندیشیدن پیرامون این موضوع به خود فرصت دهید و اگر چهره از اهمیت بالایی برای شما برخوردار است، این موضوع را قبل از ازدواج برای خود حل کنید و نه اینکه آن را به بعد از ازدواج موکول کنید!

    

 • موقعیت‌های خوب ازدواجم را از دست داده‌ام
  • پرسش:

   دختر۲۷ساله ای هستم که در تمام عمرم موقعیت های ازدواج خوبی داشتم و تحصیلات تکمیلی ام را به اتمام رساندم و البته در موقعیت های ازدواج خوب قرار داشتم و چه آن موارد خوب؛ سایر موارد هم پیش آمد، اما به امید بهتر، از بهترین فرصت هایم باز ماندم. و تمام این موارد گذشته زندگی ام، متاسفانه مغرور و طمع کردم و این طمع باعث شد اینچنین باشم وحالا هم به هر قیمتی هم قصد ازدواج ندارم مگر انکه واقعا معیار هایم را داشته باشد اما از حقیقت نگذرد من معیارهایم در طول سالیان از سطحی گرایانه به رویا و ایده ال گرایانه و سپس واقع گرایانه تغییر کرد و من در جایگاه اجتماعی نسبتا بالایی قرار دارم و در مراکز های اجتماعی و علمی فردی سرشناس هستم. و میدانم نمیتوانم از خاسته ها و اهدافم از زندگی دست بکشم. اما در این میان نبایدهایی هم صورت گرفت اما در هر صورت فعلا یک سالیست واقعا افسوس گذشته و افسردگی شدید دارم انقدر که تابحال به خودکشی هم فکر کردم. هیچ چیز مرا از ته دل خوشحال نکرده و هرچند لبخند میزنم اما هیچ کس نمیداند. ظاهرا مذهبی ام اما احساس میکنم از اعتقاداتم دارم فاصله میگیرم. نمیدانم اگر اینطور برود من هیچ دینی در عمل نخواهم داشت یا اینکه خودم را نابود خواهم کرد مگر انکه خدا فرجی کند.

    

   پاسخ:

   به نوبه خود شرایط شما را درک می کنم اما گمان می کنم با لحاظ موفقیتهایی که به آنها اشاره کردید منطقی نیست که گرفتار یاس و نا امیدی شوید. لازم است برای خود و موفقیتهایتان ارزش بیشتری قائل شوید و البته این بدان معنا نیست که از برخی از معیارهای سختگیرانه برای ازدواج صرفنظر نکنید.
   لازم است به این نکته توجه داشته باشید که با لحاظ ویژگی کمالگرایی و وسواسی که دارید، اگر در گذشته به همان افرادی که از پاسخ منفی دادن به آنها پشیمانید، پاسخ مثبت می دادید، در زندگی مشترک موفق نمی شدید. پس از تصمیم خود ناراحت نباشید و بدانید در آن مقاطع بهترین تصمیمها را گرفته اید و اگر جز این عمل می کردید الان نیز پشیمان بودید!
   زندگی در گذشته حاصلی جز افسوس و حسرت ندارد، بنابراین لازم است واقع بینی که به آن اشاره کردید در این موضوع نیز برجسته شود.
   بجای خودسرزنشگری و نا امیدی راه منطقی این است که سطحی از توقعات غیر ضروری را کنار بگذارید و خود رافردی خاص و متمایز از دیگران ندانید.
   به خدای بزرگ توکل داشته باشید و با منصرف کردن ذهن خود ازافکار منفی به خاطرات شیرین، مسافرت، ورزش، افزایش تعاملات اجتماعی و…. یاس را از خود دور کنید.
   از آنجایی که افسردگی شما قابل اغماض نیست ضرورت دارد در اولین فرصت به یک متخصص اعصاب مراجعه بفرمائید و در ادامه نیز با یک روانشناس به صورت حضوری گفتگو کنید.

    

   منبع

    

 • معیارم برای ازدواج زیبایی است
  • پرسش:

   «من پسري ٣٥ ساله هستم و از ازدواج ترس دارم؛ سابقا افسردگی گرفته بودم که با جدایی از خانواده پيرم خوب شدم. تنها معيار من برای ازدواج دلنشينی طرف مقابل است. خود من متاسفانه چهره و اندام خوبی ندارم؛ ولی يک مورد خوب و زیبا می‌خواهم که می‌دانم شدنی نیست…»

   پـاسخ:
   دوست گرامی؛ یکی از نکات مهم در فرمایش شما، وجود ترسی است که در وجود شما است که می‌بایست هرچه سریعتر ریشه‌یابی شود تا مشخص شود آیا این مشکل به خاطر نوع نگاه شما به ظاهرتان است یا عواملی دیگر سبب این ترس شده است؛ به هر حال ریشه‌یابی و برطرف کردن این ترس ضروری به نظر می‌رسد؛ چرا که این ترس خواسته یا ناخواسته در تصمیمات شما اثر خواهد گذاشت و شما را ممکن است از اهدافتان دور و آسایش را از شما سلب نماید.
   در مورد این فراز نیز که بیان کردید: «متاسفانه چهره و اندام خوبی ندارم؛ ولی يک مورد خوب و زیبا می‌خواهم که می‌دانم شدنی نیست»؛ باید عرض شود متأسفانه هم نوعی یأس دیده می‌شود و هم نوعی ایده‌آل‌گرائی که شاید یکی از عوامل بالا رفتن سن شما و نرسیدن به خواسته‌هایی که مدّ نظر داشته‌اید همین یأس و در نتیجه عدم پیگیری‌های صحیح بوده باشد!

   به شما اطمینان می‌دهم، هرگونه که باشید، بازهم می‌توانید گزینه‌ای مناسب با خود را پیدا کرده و با آن عشق و محبت را تجربه نمائید؛ منتها اگر بخواهید ایده‌آل‌گرا بوده و دنبال گزینه‌های خیلی خاص باشید و به کمتر از آن راضی نشوید، آن موقع طبیعی است که احتمال موفقیت‌تان کاهش پیدا خواهد کرد؛ پس کلید درمان مشکل شما این است که حقایق را درست دیده و مناسب با آن اقدام نمائید که یقینا در این صورت خیر دنیا و آخرت نصیبتان خواهد شد.

    

   منبع

 • تو انتخابم خیلی مشکل پسندم
  • پرسش:

   من پسری 21 ساله هستم که از لحاظ تیپ ، قیافه ، وضعیت مالی ، شغلی … در وضعیت متوسطی هستم.. مدتهاست که احساس تنهایی میکنم و مدام دنبال فرد مناسب برای ازدواج میگردم.. تا حالا به واسطه درس و شغلم با دخترهای زیادی در ارتباط بودم و از بینشون مورد هایی هم پیدا کردم ولی از اونجایی که مشکل پسند هستم ، همیشه یا طرف مقابل قصد ازدواج نداره یا اینکه به دنبال خواستگاری میگرده که شرایط بهتر از من داشته باشه. منهم از طرفی به دنبال بهبود شرایط خودم هستم و از طرفی هم گاهی با افسردگی ناشی از نداشتن همدم روبرو هستم.. کسی که برای ادامه راهم بهم انرژی بده.. بخاطر همین کمبود ها گاهی اتفاق میافته که یک موقعیت کاری خوبُ از دست دادم یا توی کارهام به مشکل بر خوردم و کارمو رها کردم… واقعاً نمیدونم باید چیکار کنم؟؟؟ ممنون میشم اگر منو راهنمایی کنید.

    

   پاسخ:

   به نظر من تا مشکل پسندی رو کنار نذارید نمی تونید ازدواج کنید و اگرم همین طور ادامه بدید کم کم خسته می شید و بر اساس این اصل که ادم خسته زود راضی می شه احتمالا اخر سر کسی رو انتخاب کنید که بسیار از موردهای قبلی که ردشون کردید پایین تره

   بنا بر این لازمه که یه تجدید نظر جدی در این مساله بکنید و بررسی و انتخاب معقول رو جایگزین مشکل پسندی کنید به این معنی که هیچ کس رو به صرف اینکه اون نقاط ایده الی مورد نظر شما رو نداره تا اینکه به صورت مجموعی بررسی نکردید، رد نکنید خصوصا اگر مشکل پسندی شما در زمینه ظاهر و قیافه باشه و دنبال دختر زیبا مثل اونا که در فیلمها نشون می دن باشید که در این مورد خوبه بدونید اونا که در فیلمها انتخاب می شن معمولا درصد زیبایی بالاتری دارن خصوصا که گریم و ارایش هم دارند در حالی که اکثر دختران از زیبایی متوسط برخوردارن و مثل زنهای داخل فیلمها هم ارایش نمی کنند به همین خاطره که قیافه اونا در شب عروسی بسیار زیباتره

   پس شیوه درست اینه که وقتی دختری رو دیدید و بعد یه بررسی اجمالی به این نتیجه رسیدید که گرچه ایده ال نیست اما می تونه قابل قبول باشه به خواستگاریش برید و همراه خانواده بررسیش کنید و اگه در مجموع مناسب بود ازدواج کنید

    

   منبع

InstagramTelegrammaghalat