تاخیر در ازدواج به خاطر والدین

 • با خواستگارم 14 سال اختلاف سنی دارم
  • پرسش:

   دختری ۲۷ ساله هستم.فوق لیسانس دارم و به تازگی درسم تمام شده.آقایی اجازه خواستگاری خواستند که توسط یکی از مسولان دانشگاه من به ایشون معرفی شده بودم.ایشون ۴۱ سال سن دارند و دانشجوی سال آخر دکتری هستند. در آموزش و پرورش استخدام هستند و از لحاظ مالی وضعیت خوبی دارند.ایشون بعد از فوت پدرشون سرپرست خانواده شدن بخاطر همین دیر به فکر ازدواج افتادند.الان پدرم مشکلشون واسه اجازه دادن برای خواستگاری سنشونه.پدرم ایشونو دیدن گفتن آدم بدی به نظر نمیرسیدن فقط بخاطر تفاوت سن که ۱۴ ساله دو دل هستند.به نظر شما این تفاوت سن مشکل سازه؟من چیکار کنم

   پاسخ:

   ملاك ها بيشمارند و علاوه بر سن و تحصيل  شامل ظاهر، وضعيت اقتصادي و اجتماعي و فرهنگي خانواده ها، سلامت جسمي و رواني ، مسائل مذهبي و اعتقادي، همساني فكري و عقيدتي در مسائل اجتماعي و حتي سياسي و  … مي شوند

   علاوه بر اينها ويژگي هاي شخصيتي هم مهم اند. مانند استقلال، مسئوليت پذيري، برون گرايي يا درونگرايي، حسن خلق و ….

   راه شناخت اين موارد در تعامل با يكديگر و در طول زمان است. بهره گيري از مشاوره پيش از ازدواج و حتي انجام تستهايي در اين زمينه ميتواند به شما كمك كند.

   حال درباره سوال تان. بهتر است سن پسر 8-2 سال(ميانگين 5 سال) از سن دختر بيشتر باشد. ولي با اين حال نمي توان حكم قطعي داد. چرا كه ملاك هاي ديگر هم  بايد مورد توجه قرار گيرد. و در صورت تناسب ديگر ملاك ها اين اختلاف سني مي تواند مورد اغماض قرار گيرد. چراكه ما جوانان 30 ساله اي را داريم كه فرتوت شده اند و در عوض 40 ساله هايي را مي بينيم كه شاداب اند. در صورت نياز به مشاوره قبل از ازدواج خوشحال مي شوم كمكتان كنم.

   منبع

 • می‌خوام ازدواج کنم چه جوری می‌تونم یه دختر خوب پیدا کنم؟
  • پرسش:

   پسری هستم ۲۹ ساله.دارای لیسانس و شغل دولتی ساکن تهران وضعیت مالیم هم زیاد بدنیست  میخام ازدواج کنم ولی مشکل اینجاست که با هیچ دختری تا بحال دوست نبودم و ارتباطی نداشتم چه در دانشگاه چه محل کار خانواده هم میگه خودت بگرد یه دختر پیدا کن ما میریم خواستگاریش میخاستم راهنماییم کنید باید چیکار کنم برم توی خیابون و این چت رووم ها دنبال دختر یا راه دیگه ای هم وجود داره . در ضمن در فامیل هم دختر ب درد بخوری نداریم.

   پاسخ:

   آفرین برشما که بدنبال راه درست میگردید،نگران این که قبلا ارتباط نداشتید نباشید،با مطالعه کتابهای سودمند در مورد شناخت زنان به آگاهی درست میرسید،متاسفانه این مشکل در خانواده های زیادی وجود دارد.بدلیل وابستگی مادر به پسر ،یا عدم تفاهم بین پدر و مادر ،مادر در فرآیند خواستگاری و اقدام برای داماد کردن پسر ، اهمال کاری می کند و فرایند ازدواج پسر با تاخیر مواجه میشود

   توصیه می کنم با مادرتان جدی تر صحبت کنید ایشان مصمم بودن شما را باید ببیند، اینکه حالا چه پیش آید ،سالها می گذرد و کاری پیش نمیرود. در این فرایند مادر،خواهر ها و حتی فامیل خاله،عمه و… کمک بگیرید بدون خجالت بیان کنید که قصد ازدواج دارید و از کمک و تجربه و شناخت زنانه آنها در معرفی کیس مورد نظر بهره ببرید.البته ارزشها و معیار مورد انتظار از همسرتان را مشخص کنید که در ابهام و تردید نباشید.

    

    

   منبع

    

 • پسره بعد از یکسال میگه انگیزه ازدواج نداره
  • پرسش:
   من دختری 23ساله هستم. که در سال گذشته مردی که 33 سال داشت به خواستگاری من آمد. با رفت و آمدهای خانوادگی که با هم داشتیم  بهم علاقه مند شدیم و تصمیم گرفتیم ازدواج کنیم. ولی اون آقا پسر به خاطر اختلافات خانوادگی که مادرشون با پدرشون داشتند گفتند که من صبر کنم تا مشکلات خانواده شون حل بشه و بعد بهم محرم بشیم. چون میگفتند تمام فکرشون به مادرشون معطوف هستش و نمیتونند اون طوری که شایسته من هستش به من توجه کنند اگر با هم ازدواج کنیم  ممکن هستش سوء تفاهم به وجود بیاد. به همین خاطر خانواده من و خود من قبول کردیم و صبر کردیم. ولی الان که مشکل خانواده شون حل شده  بعد از یک سال میگه انگیزه ازدواج نداره دیگه. ولی میدونم این حرف را از ته دلش نمیگه و دوست داره که ازدواج کنه. این را از حرف هایی که میزنه برآورد کردم. چون میگه بهش زمان بدم تا خودش کارها را ردیف کنه. من چکار کنم که دوباره ایشون انگیزه ازدواج پیدا کنند. چون خیلی بهم علاقه داریم.
    
    پاسخ:
   دوست عزیز انگیزه های افراد برای ازدواج کاملا متفاوت است و اگر افراد انگیزه های سالم و کافی جهت امادگی ازدواج را نداشته باشند و یا انگیزه های ناهمخوانی با واقعیتهای زندگی داشته باشند در ارتباط با همسر خود دچار بسیاری از مشکلات میشوند, با توجه به شرح حالی که فرمودین و جمله ای که نوشتین “به دلیل مشکلات ….. تمام فکرشان معطوف به مادرشان است “گویا در ارتباط با خانواده وابستگی دیده میشود که منجر به ایجاد اختلال انگیزشی در ایشان شده است و همچنین به دلیل عدم مهارت های ارتباطی و مدیریتی قادر به حل این مشکلات نشده اند و در ازدواج دچار مشکل انگیزشی شده اند. به دلیل اهمیت فراوان انگیزه در ازدواج و نقش ان در بروز مشکلات و زمینه های اختلاف, تعارض و ناکامی پیشنهاد من به شما  عزیز اینست که دقت و بررسی های بیشتر و کاملتری درباره فرد موردنظر و خانواده شان انجام دهید و تنها به دنبال ایجاد انگیزه نباشید.
   منبع
 • اگه ازدواج کنم مادرم تنها می‌مونه
  • پرسش:
   دختري هستم 21 ساله متدين اهل تهران 4 سال كه پدرم فوت كرده و با مادرم زندگي مي كنم مادران زيادي براي پسرانشان از من خواستگاري كردن ولي من با آنها مخالفت كردم علتش تنها به خاطر اينه كه مادرم تنها مي مونه و غصه مي خوره و دليل ديگرش هم اينه كه هيچ كدوم از خواستگارام پسر نبوده بلكه مادر پسرا بودن و من از اين موضوع خوشم نمي آد مي خوام بدونم هم چنان بر عقيدم استوار باشم يا در مورد اونها تجديد نظر كنم و در موردشون فكر كنم خواهش مي كنم جوابم رو بديد چون مدام برام از اين خواستگارا مي آيد و من در عذابم؟!
   پاسخ:
   خواهر گرامي، از احساس مسوليتي كه نسبت به مادرتان داريد به شما آفرين و تبريك مي گوييم. اما بايستي بدانيد كه به هر حال شما بايد روزي ازدواج كنيد و تشكيل خانواده بدهيد. تا كي مي خواهيد به اين دليل كه مادرتان تنها مي ماند خود را عقب نگه داريد؟ علاوه بر اين كه مادرتان يقينا حاضر نيست شما به خاطر او آينده تان را خراب كنيد. مطمئنا مادرتان از خوشبختي شما خوشحال مي شود. شما هم مي توانيد حتي پس از ازدواج مراقب حال او باشيد، به او سر بزنيد، به او كمك كنيد و نيازهاي عاطفي و مادي او را برطرف نماييد. اما در مورد اين كه نوشته ايد به خاطر اين كه مادر خواستگارانتان به خواستگاري مي آيند نه خودشان، لازم است اين نكته را به شما خاطر نشان كنيم كه معمولا در خانواده هاي ايراني رسم اين است ( و البته رسم كاملا درستي هم هست) كه براي ازدواج، ابتدا بستگان نزديك پسر از قبيل مادر يا خواهر او به خواستگاري مي روند و بعد از اين كه جواب مثبت را از دختر و خانواده او دريافت كردند در جلسات بعد پسر را هم با خود مي برند. خواستگاري مستقيم و بدون واسطه پسر از دختر در فرهنگ ما نه تنها امر مطلوبي شمرده نمي شود بلكه كاري ناپسند و نكوهيده است. هيچ كس به چنين پسري پاسخ مثبت نمي دهد. بنابراين شما از يك خانواده نجيب و محترم انتظار نداشته باشيد كه ابتدا پسر به خواستگاري بيايد. نتيجه اين كه، هيچ يك از دو دليلي كه براي رد خواستگارهايتان آورده ايد قانع كننده نيستند. پس بر خدا توكل كنيد و براي ازدواج اقدام كنيد.

    

InstagramTelegrammaghalat