دی 20ام, 1395 | | دیدگاه‌ها برای می‌تونم به خاطر سفر، فرزندمو چند روزی به مادر بزرگش بسپرم؟ بسته هستند

می‌تونم به خاطر سفر، فرزندمو چند روزی به مادر بزرگش بسپرم؟

پرسش:
من 32 ساله با همسرم عازم سفر 10 روزه به خارج از ایران هستیم میخواستم بدونم گذاشتن دخترم که 5 ساله است پیش مادر بزرگ و خاله هاش به مدت 10 روز لطمه به روحیه و خاطره کودکیش نمی زنه .کار درستیه یا از رفتن به سفر منصرف بشم؟.
پاسخ:
بانوجان تنها گذاشتن فرزند در منزل آشنایان و دوستان و رفتن به مسافرت بسیار استرس‌زاست و اغلب والدین از آن وحشت دارند؛ حتی اگر قبلاً این کار را انجام داده باشند. اما راهکارهایی وجود دارد که قبل از ترک خانه، با رعایت آنها، هم شما و هم کودک احساس بهتری خواهید داشت و کودک آماده پذیرش این موضوع خواهد شد. آمادگی فرزندان برای ماندن در خانه، تا حد زیادی به سن آنها بستگی دارد.
بیشتر کودکان پیش‌‌دبستانی درک صحیحی از تنهایی ندارند و احساس می‌کنند کار اشتباهی انجام داده‌اند که والدین بدون آنها به سفر می‌روند و این تنهایی را نوعی مجازات تلقی می‌کنند؛ بنابراین بهتر است قبل از سفر آنها را کاملاً متقاعد کنید و دلیل سفرتان را توضیح دهید. اکثر کودکان در این سنین سعی می‌کنند با گریه کردن مانع رفتن پدر و مادر شوند؛ اما به خاطر داشته باشید که این واکنش طبیعی بوده و تغییر برنامه سفر اصلاً صحیح نیست؛ بلکه باید او را با صحبت کردن متقاعد کرد. بچه‌ها در سنین مدرسه (شش تا هشت سال) معمولاً احساس خود را به صورت اندوه و یا خشم نشان می‌دهند و بعد از رفتن پدر و مادر، با یک نشانه یا وسیله‌ای که متعلق به آنهاست، احساس آرامش می‌کنند. برخی از کودکان نیز لحظه‌ای رفتار می‌کنند و لحظه‌ای عصبانی و لحظه‌ای دیگر غمگین هستند. قبل از رفتن حتماً به او قوت قلب دهید و بگویید که دل‌تان برایش تنگ خواهد شد و اطمینان دهید که همه ‌چیز خوب پیش خواهد رفت و  خاله و مادربزرگ به خوبی از او مراقبت خواهد کرد، این مسأله بسیار اهمیت دارد.
برنامه روزانه کودک  سابقه حساسیت کودک، داروها و تاریخچه پزشکی او  اسباب‌بازی‌ها، فیلم‌ها و کتاب‌های مورد علاقه کودک را به نگهدار او توضیح دهید.
اگر فرزند شما از داروی خاصی استفاده می‌کند، قبل از اینکه خانه را ترک کنید، حتماً آن را به اندازه کافی تهیه و به همراهش یادآوری کنید که آن را فراموش نکند.
هنگامی که منزل را ترک کردید، در صورت امکان مرتب با منزل تماس بگیرید و توجه داشته باشید که کودک نیاز دارد صدای شما را بشنود و با صدای شما آرام می‌شود. زمان بازگشت خود را به کودک اطلاع دهید. برخی از کودکان حتی بعد از بازگشت والدین از سفر، از آنها ناراحت و عصبانی هستند. بنابراین سعی کنید او را در آغوش بگیرید و ببوسید و با هدیه‌ای از او دلجویی و عصبانیتش را برطرف کنید.
منبع


Comments are closed.

InstagramTelegrammaghalat