ظاهر و قیافه خواستگار

 • قد خواستگارم از من کوتاهتره و این باعث تردیدم شده
  • پرسش:

   دختری 23 ساله هستم که خواستگاری دارم که تمام شرایط ان بسیار خوب است و همچنین از نظر اخلاقی هم به نظر می رسد خوب باشد فقط اشکالی که دارد قد این اقا از من کوتاهتراست حدودا 7تا 8 سانتی متر و در کل جز مردادن قد کوتاه محسوب میشه من خودم 163 هستم و ایشون 156و این موضوع باعث تردید من شده.به خاطر اینکه موضوع قد همیشه جز معیارهای من بوده و بودن خواستگارانی ک به این علت رد کردم ولی این یکی شرایط خوب و هچنین اخلاق خوبی داره و من نمیدونم باید چیکار کنم بیشتر از نگاه افراد در اجتماع میترسم نمیدونم میتونم با این مشکل کنار بیام یا نه هر چقدر هم فکر میکنم گمراهتر میشم.باید چیکار کنم و از این میترسم که اگه ایشونو رد کنم دیگه همچین موقعیتی پیش نیاد به خاطر اینکه من خواستگاران خیلی زیادی داشتم و ولی هیچ کدوم نبودن که همچین شرایط خوبی داشته باشن و اینکه معمولا بیشتر خواستگارام قد کوتاه هستن نمیدونم چرا واسه همبن چیزی که فکرمو مشغول کرده اینه که باز هم. خواستگارای قد کوتاه بیان و شرایط خوبی نداشته باشن.لطفا منو راهنمایی کنین

   پاسخ:

   در بحث کفویت داشتن در ازدواج، بخشی از آن به تناسب فیزیکی زوجین مربوط می شود.معمولا قد آقااز خانم بلند تر است و این امر می تواند برای مرد حس حمایتگر و برای خانم حس حمایت شدن را به همراه داشته باشد که اتفاقا حس خوبی است.با توجه به فرمایش شما اگر این مورد برای شما مهم است می توانید به گزینه های دیگر فکر کنید و نگران نباشید، انتخاب حق ارزشمند شماست که باید از آن به شیرینی بهره ببرید.

   منبع

 • خواستگارم خوبه ولی من خیلی بهش علاقه ندارم
  • پرسش:
   دختری 26ساله هستم فوق لیسانس و دو ماهه خواستگاری دارم که باهم بیرون رفتیم واسه آشنایی ایشون سی سالشه مدیر یک کارگاه تولیدی هستن تحصیلات لیسانس و خلاصه از لحاظ شرایط مالی اکی هستن. مشکل من اینه که من بعد دوماه هنوز پنجاه پنجاه هستم از نظر احساسی و علاقه حس میکنم اونجور که باید و شاید نیستم و ایشون منو دوست داره محبت هم میکنه همه خانواده من میگن خوبه. ایشون از من جواب قطعی میخواد به نظر شما من اکی بدهم احساسم و علاقم درست و بیشتر میشه؟و مورد دیگه ای که هست اینه که من به قیافه حساسم رو علاقه ام تاثیر داره هم من هم ایشون معمولی هستیم از نظر قیافه

   پاسخ:

   دوست داشتن بسیار مهم است در ازدواج و اینکه در آینده‌ دوست داشتن  پیش میاد یا خیر تضمینی نیست.تردید در انتخاب نتیجه این چیزی که هستم و می‌خواهم باشم به وجود میاد .در انتخاب واقع بین باشید میفرمایید ظاهر تون معمولیست و ایشون هم ممولی هستند و اگر انتظار دارید همسر آیندتون خیلی زیبا باشند این برا خلاف واقع بین بودن است.یک جدول تهیه کنید و سود و ز یان انتخابتون رو یاد داشت بفرمایید و اگه امتیازات شما بیشتر باشد راحت‌تر تصمیم خواهید گرفت.

 • در انتخاب همسر آیندم دچار تردیدم
  • پرسش:
   پسری 34 ساله هستم و در انتخاب همسر دچار تردید هستم.
   چقدر زیبایی طرف مقابل باید در انتخاب دخیل باشه؟در حالیکه از نظر
    اخلاق و طرز تفکر با یکدیگر مشکلی نباشد؟
   پاسخ:

   دوست عزیز،یک باور عمومی وجود دارد که می گویند قیافه پس از ازدواج عادی می شود ،اما حواستان باشد گول این باور را نخورید ،اگر درابتدای انتخاب قیافه طرف مقابل تاحدودی به دل ننشیند و مورد پسند نباشد ،هیچ وقت پس از ازدواج هم قیافه عادی نمی شود ،اما اگر تاحدودی به دلتان نشسته و گرایش به سمتش دارید در نتیجه به مرور رفتارهای ا وبر قیافه اش اثرگذار می شود حال یا او را دوست داشتنی تر می کند یا بالعکس.اما باز هم تاکید می کنم اگر در ابتدا اصلا برایتان جذابیت و گرایش نداشته باشد به احتمال خیلی ضعیف ممکن است که ظاهر او برایتان عادی شود،حتی اگر رفتارهایش بسیار داخواه شما باشد.
   منبع
 • خواستگارم قدش از من بلندتره آیا برامون در آینده مشکل ساز میشه؟
  • پرسش:
   سلام، من دختری 29 ساله هستم دارای مدرک کارشناسی ارشد و شاغل، مدتی است که با پسری برای ازدواج آشنا شده ام نسبت به سایر خواستگارهایم با هم تفاهم بیشتری داریم اما مسئله ای وجود دارد که باعث شده کمی تردید داشته باشم و آن اختلاف قدی بین ما می باشد به این صورت که من دارای قد 156 هستم و ایشان دارای قد 184 می باشند. همیشه دوست داشتم که همسرم قدش بلندتر از من باشد اما نه تا این حد البته در حال حاضر وقتی در کنار هم هستیم  مشکلی با این تفاوت ندارم امانمیدونم این میتونه در آینده برایمان مشکل ساز باشه و باعث سردی روابطمان شود یا نه. نمیدونم این مسئله برای آقایان تا چه حد مهم است؟ آیا همانطور که الان براش اهمیتی نداره بعدا هم نخواهد داشت؟

   پاسخ:

   اگر تمام فاکتورهای دیگه بررسی بشه و از نظر فرهنگی اخلاقی اقتصادی و … تفاهم و شرایط مساعدی وجود داشته باشد مشکل خاصی نیست.
   در هر حال و فارغ از این موضوع با روانشناس مجرب در این زمینه مشورت داشته باشید تا تمام موارد بررسی شود و تصمیم پخته تری بگیرید.
   منبع
 • چهره ایشون به دلم نمی‌شینه…
  • پرسش:

   سلام.دختر24 ساله ای هستم(لیسانس)خواستگاری دارم لیسانس دارن و بازاری هستن وضع مالی خوبی دارن و همه امکانات ازدواج و دارند، دو جلسه با ایشون صحبت کردم ولی چهره ایشون به دلم نمیشینه و فکرمیکنم احساس علاقه ای بهشون ندارم شاید بخاطر ظاهشون باشه(منظورم طرز لباس پوشیدن نیست اتفاقا خوب لباس میپوشن) خود چهرشون و دوست ندارم.میترسم جواب منفی بدم سنم بره بالا پشیمون بشم ولی از طرفی نمیخوام بخاطر مادیات جواب بدم.(پدر خودمم وضع مالی خوبی دارن)درضمن موقع عصبانیت داد میزنن و صداشون و بالا میبرن ولی خودشون میگن استانه تحملشون بالا رفته نمیدونم حسم به ایشون چیه چیکارکنم؟

    

   پاسخ:

   با سلام دوست عزیز .ازدواج به عنوان مهمترین و اساسی ترین تصمیم زندگی هر شخصی از اهمیت بسیاری برخوردار  است .هر فردی هم متناسب با ایدآل ها و خواستهایش معیارها و ملاکهایی برای خودش دارد و طبق همون دست به انتخاب می زند. در این بین یکسری ملاکها بعنوان خط قرمز که شخص به هیچ عنوان نمی تواند از آنها بگذرد یا نادیده بگیرد.و یکسری که با عنوان خط زرد  که بعضا و در مواقع لزوم فرد می تواند اونو نادیده بگیرن.حالا با توجه به مساعل شما باید ببینید ظاهر و قیافه چقدر برای شما اهمیت داره.
   شما باید شخص مورد نظر رو بدون شغل و تحصیلات و وجه اجتماعی تصور کنید که  تا چه اندازه این فرد رو می توانید بپذیرید.
   توصیه می کنم چندین جلسه رو با هم معاشرت و گفتگوی حضوری داشته باشید و با شناخت صحیح و درست تصمیم درست رو بگیرید

    

   منبع

    

 • خانمی که ازش خواستگاری کردم به خاطر ظاهرم جواب رد بهم داد
  • پرسش:
   من مردی 33 ساله ، فوق لیسانس ، شاغل در یک اداره دولتی  (کارمند رسمی) می باشم . یکی از آشنایان دختری رو جهت ازدواج بهم معرفی کرد که بعداز اولین دیدارمون  نظر ایشون منفی بود یعنی گفت استخاره کردیم جواب منفی بود البته بعد از اینکه بصورت غیر مستقیم علت رو جویا شدم فهمیدم که علت اصلی بخاطر چثه و قد و قواره بود، بطوریکه من قدم 168 و وزنم 59 کیلوگرم ایشون (دختر)قدش169  و وزنش حدودا 66 کیلو گرم ، دختر میگه الان شاید  یه مقدار خیلی کم ،  چثم بزرگتر از این آقا باشه و به چشم نیاد  ولی چون خواهرام بعد ازدواج چاق شدن اگه من هم مثل اونا بعد ازداوج چاق بشم دیگه خیلی اختلاف چثه ما زیاد میشه .

   الان حدودا یه ماه از موضوع میگذره میخواستم بپرسم ا- آیا نظر ایشون در مورد این مقدار اختلاف چثه که الان زیاد نیست درسته  یعنی بعدا ممکنه مشکل ساز شه ؟ 2- نظرتون در مورد خواستگاری مجدد چیه ؟ 3- اگه بخوام مجددا خواستگاری کنم از چه طریقی وارد شم؟

   پاسخ:

   دوست بزرگوار ازدواج و انتخاب همسر بعنوان بزرگترین تصمیم زندگی هر شخص بهتر در نهایت دقت و با هوشیاری و آگاهی صورت پذیرد. معمولا افراد با توجه به معیارها و ملاکهایی که دارند در زندگی دست به انتخاب می زنند. در این بین در بهترین صورت داشتن تفاهم و نزدیکی در اصول و معیارها و تحصیلات و خانواده و ظاهر از اهمیت زیادی برخوردار است. اگر واقعا برای طرف مقابل شما داشتن تناسب ظاهری و قد و هیکل مهم باشد و جزو خط قرمز وی محسوب شود بهتر شما دنبال مورد جدید باشید. چون حتی در صورت شروع زندگی مشترک چون براشون مهمه و اهمیت دارد ممکنه مسله ساز باشد. اما نه اگر اهمیت این مسعله براشون زیاد جدی نیست با پادر میانی دوست مشترکتون می تونید باز مساله خواستگاریتون رو مطرح کنید.
   منبع
 • خواستگارم چهره دلنشینی ندارد
  • پرسش:
   دختری ۲۴ ساله ام خواستگاری دارم که تمام معیارهایم را دارد، اخلاق و منشش مردانه و تحسین برانگیزی دارد؛ ولی تنها موردی که هست چهره اش دلنشین نیست
   پاسخ:
   پس از انتخاب دین و مذهب، شاید هیچ انتخاب دیگری به اندازه ازدواج در سرنوشت فرد تاثیرگذار نباشد، بنابراین چنین انتخابی از حساسیت بالا برخوردار است و لازم است کمال دقت ( و نه وسواس) در آن بکار گرفته شود. در عین حال توجه به نکاتی ضروری به نظر می رسد؛
   _ ازدواج با فرد ایده آل امکان پذیر نیست و هر فردی، شخصیت، تفکر، تربیت،ظاهر و…خود را دارد که وی را با ما و خواسته هایمان متفاوت می کند. بنابراین این توقع که فرد مقابل در تمام موارد ظاهری و باطنی مطابق با خواسته ها و معیارهای ما باشد، توقع نابجا یی است که امکان وقوع ندارد!
   _ با لحاظ تفاوتها لازم است ازدواج با فردی صورت بگیرد که از قرابت و همتایی کافی با ما برخوردار باشد. اگر فردی در مجموع فرد مورد قبولی باشد اما در مواردی ایراد وجود داشته باشد، جهات قوت باید بر نقاط ضعف، غلبه معنادار داشته باشد.
   _ در معیارهای مورد نظر مردان با زنان تفاوتهایی وجود دارد از جمله اینکه می توان گفت ظاهر و چهره برای مردان مهمتر است در مقابل آنچه که برای بانوان از اهمیت بیشتری برخوردار است جایگاه و اعتبار اجتماعی مردان است

   با توجه به چنین مقدماتی، اگر وسواسی نیستید، لازم است به اندازه کافی برای انتخاب و اندیشیدن پیرامون این موضوع به خود فرصت دهید و اگر چهره از اهمیت بالایی برای شما برخوردار است، این موضوع را قبل از ازدواج برای خود حل کنید و نه اینکه آن را به بعد از ازدواج موکول کنید!

    

 • معیارم برای ازدواج زیبایی است
  • پرسش:

   «من پسري ٣٥ ساله هستم و از ازدواج ترس دارم؛ سابقا افسردگی گرفته بودم که با جدایی از خانواده پيرم خوب شدم. تنها معيار من برای ازدواج دلنشينی طرف مقابل است. خود من متاسفانه چهره و اندام خوبی ندارم؛ ولی يک مورد خوب و زیبا می‌خواهم که می‌دانم شدنی نیست…»

   پـاسخ:
   دوست گرامی؛ یکی از نکات مهم در فرمایش شما، وجود ترسی است که در وجود شما است که می‌بایست هرچه سریعتر ریشه‌یابی شود تا مشخص شود آیا این مشکل به خاطر نوع نگاه شما به ظاهرتان است یا عواملی دیگر سبب این ترس شده است؛ به هر حال ریشه‌یابی و برطرف کردن این ترس ضروری به نظر می‌رسد؛ چرا که این ترس خواسته یا ناخواسته در تصمیمات شما اثر خواهد گذاشت و شما را ممکن است از اهدافتان دور و آسایش را از شما سلب نماید.
   در مورد این فراز نیز که بیان کردید: «متاسفانه چهره و اندام خوبی ندارم؛ ولی يک مورد خوب و زیبا می‌خواهم که می‌دانم شدنی نیست»؛ باید عرض شود متأسفانه هم نوعی یأس دیده می‌شود و هم نوعی ایده‌آل‌گرائی که شاید یکی از عوامل بالا رفتن سن شما و نرسیدن به خواسته‌هایی که مدّ نظر داشته‌اید همین یأس و در نتیجه عدم پیگیری‌های صحیح بوده باشد!

   به شما اطمینان می‌دهم، هرگونه که باشید، بازهم می‌توانید گزینه‌ای مناسب با خود را پیدا کرده و با آن عشق و محبت را تجربه نمائید؛ منتها اگر بخواهید ایده‌آل‌گرا بوده و دنبال گزینه‌های خیلی خاص باشید و به کمتر از آن راضی نشوید، آن موقع طبیعی است که احتمال موفقیت‌تان کاهش پیدا خواهد کرد؛ پس کلید درمان مشکل شما این است که حقایق را درست دیده و مناسب با آن اقدام نمائید که یقینا در این صورت خیر دنیا و آخرت نصیبتان خواهد شد.

    

   منبع

 • نداشتن زیبایی ظاهری برای زندگی مشکل ایجاد می‌کند؟
  • پرسش:
   من با دختري آشنا شده ام كه تمام معيارهاي اصلي براي انتخاب همسر را داراست( ايمان اخلاق خوب اصالت خانوادگي) اما هيچ زيبايي ظاهري ندارد، آيا اين مسأله بعدا مشكل ايجاد مي كند؟ معيارهاي فرعي انتخاب همسر چقدر مي تواند در تعيين همسر مؤثر باشد، آيا تكيه كردن بر معيارهاي اصلي كافي است؟
   .
   پاسخ:
   در رابطه با سوال شما توجهتان را به اين نكته جلب مي كنيم كه: يكي از معيارهايي كه لازم است در انتخاب همسر مورد توجه قرار گيرد، زيبايي ظاهري دو طرف است. دختر و پسر بايد از نظر خوش قيافگي و زيبايي، با يكديگر تناسب داشته باشند. اين امر از جهات گوناگون براي خانواده از اهميت برخوردار است: زيبايي ظاهري و تناسب ظاهري در حفظ و تقويت عفت و ايمان و مقابله با وسوسه هاي شيطاني تأثير دارد زيرا اگر همسر از زيبايي همسرش (آن گونه كه او مي پسندد) از حد نصاب كافي برخوردار باشد و او را پسنديده باشد، چشم و فكر و عملش متوجه ديگران نخواهد شد و حسرت زيبايان بيگانه را نخواهد خورد و در جامعه به دنبال بيگانگان نخواهد رفت و دچار خيانت به همسر نمي شود.
   در اسلام نيز بر همين مطلب تأكيد شده است هم به مردان هنگام انتخاب همسر توصيه كرده به ويژگي هاي ظاهري دختر توجه كنند و هم به مردان لزوم اراستگي را يادآور مي شود. و به زنان نيز مي فرمايد خود را در برابر همسران خود بيارايند و به گونه اي آنها را اشباع و ارضاء كنند كه دچار انحراف اخلاقي و جنسي نشوند.
   زيبايي يك امتياز است و در شيرينى و سعادت زندگى زناشويى تأثير به سزايى دارد. به طورى كه لازم است يكديگر را از نظر اندام و چهره و شكل ظاهرى همديگر را دوست داشته باشند.مهم اين نكته است كه بايد بين زشت بودن و زيبا نبودن فرق بگذاريد .يعني شما نبايد با شخص زشت ازدواج بكنيد چون بايد يك عمر در كنار او زندگي و از وجود او لذت و بهره ببريد و اين اهداف مشروع با شخص زشت فراهم نمي شود اما اين كه ميزان زيبايي چقدر است و بايد باشد ديگر سليقه شما است كه قضاوت مي كند . لذا مي گوييم اگر ايشان در چشم شما زشت مي نمايد ازدواج نكنيد ولي اگر زيبا است ولي بهره ي وي از زيبايي كم است به سليقه ي خود تان بستگي دارد. چون زيبايى يك معيار و اندازه معين و قانون استاندارد ندارد بلكه تا حدودى به سليقه افراد بستگى دارد. حتى ممكن است فردى در نظر كسى زيبا باشد و در نظر ديگرى زشت.
   مى توان گفت زيبايى به اندازه اى بايد باشد كه همديگر را بپسندند و جذابيت كافى براى همديگر داشته باشند و متناسب با ويژگى هاى خود، ديگرى را انتخاب كند. به عبارت ديگر از نظر ظاهرى نيز بايد كفو همديگر باشند.
   اگر انسانى قيافه ظاهرى و اندام همسرش را نپسندد و او را دوست نداشته باشد ممكن است به طور ناخواسته به او ستم و جفا كند و از او بهانه و ايراد بگيرد و زندگى را بر او تلخ نمايد. بنابراين، به شما توصيه مي كنيم در اين باره، بيشتر دقت كنيد و احساساتي عمل نكنيد. حتي اگر لازم است با ديگران، مثل مادر و خواهرتان مشورت نماييد و نظر آنان را هم در باره دختر مورد نظر جويا شويد. كاري نكنيد كه بعدا پشيمان شويد و راهي براي بازگشت نداشته باشيد.

    

 • خانوادم میگن با این ظاهر کی به تو زن میده؟!
  • پرسش:

   نمیدونم از کجا شروع کنم ولی من تو یه خونواده ایی متولد شدم که همشون شکر خدا خوش چهرن ولی متاسفانه من نسبت به اونا خوب نیستم برای همین بعضی وقتها خونوادم مسخرم میکنن یا اینکه میگن کی به تو زن میده با این قیافت یا داداشات خوشگلن بهشون زن دادن تو چی داری. حالا واقعا میترسم اگه زن بگیرم زنم از من خوشش نیاد و با اجبار با من زندگی کنه و یا خدای ناکرده بهم خیانت کنه واقعا بعضی وقتها از خدا شکایت میکنم یا میگم برم عمل زیبایی انجام بدم. دیگه از این همه توهین خسته شدم. یا حتی توی مدرسه بچه ها هم منو خیلی مسخره میکردن . الان از این که با شخصی که خوشتیپ و خوش چهرس صحبت کنم ترس دارم، ترس از اینکه منو اصلا به حساب نیاره. یا اینکه دوستامو که خوش چهرن میبینم که همیشه مورد توجه همن واقعا برام خیلی سخته.

   .

   پاسخ:

   متاسفانه یکی از رفتارهای اشتباه خانواده‌ها همین دست کم گرفتن فرزند خانواده است به طوری که این مسئله که گاهی با شوخی و دست انداختن همراه است باعث می‌شود فرد به مرور زمان آن اعتماد به نفس خودش را از دست بدهد. در این زمینه فارغ از اینکه لازم است اعتماد به نفس خود را از دست ندهید و بر روی اعتماد به نفس خود کار کنید، واکنش شما نسبت به اطرافیان به ویژه خانواده خود نقش موثری در رفتار آنان خواهد گذاشت.

   از این رو در برابر شوخی های آزاردهنده دیگران نه تنها نباید آنان را همراهی کرد بلکه لازم است واکنش طبیعی از خود نشان دهید تا اطرافیان متوجه رفتارغلط خودشان بشوند. گاهی واکنش نشان ندادن در برابر رفتارهای غلط دیگران موجب می‌شود که دیگران متوجه حساسیت این مسئله نشوند و مدام رفتار اشتباه خود را تکرار کنند و باعث رنجش خاطر شما می‌شود لذا شما می‌توانید در برابر رفتارهای آنان به دور رفتارهای خشونت آمیز، ناراحتی خود را نشان دهید که ازجمله با ترک کردن آن محل مثلا می‌توانید بی آنکه حرفی بزنید، آن جمع را ترک کنید و یا اینکه آن فردی را که باعث رنجش شما شده در یک محیط دیگر به تنهایی ناراحتی را به او منتقل کنی و بگویی که از این رفتار تو ناراحت شدم. این کارهاباعث می‌شود که به مرور اطرفیان متوجه حساسیت این مسئله می‌شوند و در رفتارهای خود یک بازنگری انجام دهند. البته همیشه عده‌ای هم هستند که ناراحتی دیگران برایشان اهمیتی ندارد و همواره به دنبال مسخره کردن دیگران هستند که در اینجا لازم است با حفظ خونسردی او را به حال خودش رها و رابطه خود را با او محدود کنید.

   امّا درباره اینکه ظاهر شما چندان مناسب نیست این یک نقطه ضعف از جانب شما نیست، بالاخره چهره و ظاهر تاحدودی به عوامل ژنتیکی و وراثتی بستگی دارد که از انتخاب و اراده انسان خارج است لذا نباید خیلی روی این مسئله به عنوان نقطه ضعف حساب کنید. از آن گذشته در انتخاب همسر بیش از زیبایی ظاهری، پسندیدن فرد اهمیت دارد به عبارتی پسند قلبی است که باید در انتخاب همسر در نظر گرفت که توضیح آن در ذیل است:

   اصل زیباشناختی، صرفاً مربوط به چهره و ظاهر افراد نمی‌شود، بلکه براساس اصل زیباشناختی، جمال و زیبایی شامل موارد باطنی و درونی نیز می‌شود که از جمله: زیبایی اخلاقی، رفتاری، فکری، گفتاری و … از این رو جمال و زیبایی ظاهری، بخشی از زیباشناختی است نه همه آن. همانطور که ما انسان‌ها از زیبایی ظاهری، لذت می‌بریم، از زیبایی اخلاقی، رفتاری، کلامی و … نیز لذت می‌بریم؛ لذا وقتی اخلاق و رفتار زیبایی را مشاهده می‌کنیم از آن لذت می‌بریم و یا وقتی کلام قشنگی را می‌شنویم، لذت می‌بریم.

   از سویی دیگر، زیبایی‌های باطنی به مراتب از زیبایی‌های ظاهری بهتر است؛ زیرا آنچه که باعث عشق و علاقه پایدار میان زوجین می‌شود، وجود زیبایی‌های باطنی است. یعنی می‌توان با داشتن زیبایی باطنی همراه با حداقل زیبایی ظاهری، زندگی عاشقانه، رضایت بخش و پایداری را تجربه کرد.  امّا نبود زیبایی‌های باطنی یا کم بودن آن، حتّی با وجود حداکثر زیبایی‌های ظاهری، نمی‌توان زندگی عاشقانه، پایدار و رضایت بخشی را تجربه کرد، بلکه نهایت بتوان برای مدتی آن هم موقت احساس عاشقانه داشت؛ زیرا زیبایی ظاهری برخلاف زیبایی باطنی، بعد از مدتی برای فرد تکراری و عادی می‌شود، امّا زیبایی باطنی هیچ گاه برای فرد تکراری یا عادی نمی‌شود، بلکه به با گذر زمان، عشق و رضایت در طرفین بیشتر نیز می‌شود.

   در نتیجه با توضیحاتی که درباره زیبایی بیان شد گرچه به قول خودتان آن زیبایی ظاهری برخوردار نیستید ولی شما می‌توانید با بالا بردن زیبایی باطنی خود از جمله بهتر کردن اخلاق، رفتار و گفتار و افکار خود که همگی آنها دست خود شناست می‌توانید هم اعتماد به نفس خود را ارتقاء دهید و هم اینکه این کار شما باعث بالارفتن جذابیت شما خواهد شد به قول فرمایش امیرمومنان با اخلاق خوش، حاکم دلهای مردم شوید.

   در نتیجه این مسئله را به عنوان نقطه ضعف نپندارید. از طرفی در کنار موارد فوق برای انتخاب همسر می‌توانید از برخی ملاکهای ترجیحی خود بگذرید از جمله مثلا زیبایی طرف مقابل یا تناسب تحصیلی و… تا احساس خودکم بینی شما تقویت نشود.

   منبع

    

 • مادر و خواهرام ظاهر خواستگارمو نمی‌پسندن
  • پرسش:

   بنده دختری 25 ساله هستم که همیشه منتظر خواستگاری با تحصیلات و شغل مناسب بوده ام و الان همچین موردی پیدا شده و خیلی خیلی عاشقم هست و از خانواده ای متدین و با اخلاق می باشد دراین بین تنها مشکل من شکل ظاهری ایشون می باشد البته من ایشون رو با همین قیافه پسندیده ام و مطمئنم که بعداز ازدواج با کمی چاق شدن ایشون قضیه حل میشه ولی متاسفانه مادر و مخصوصا خواهرم ایشون رو از لحاظ قیافه نمی پسندند و تنها مشکل ایشون لاغری اشون می باشد و بابعضی حرفاشون ناراحتم می کنند شما بگین من چیکار کنم.

   پاسخ:

   چیزی که در این باره مهم است انتخاب و پسند شماست. لذا اگر شما با ظاهر ایشان مشکلی نداری و به دل شما نشسته، نگران حرف اطرافیان نباش چون اولا کسی که قرار است یک عمر با ایشان زندگی کند شما هستی نه فرد دیگر ثانیا اگر حرفی هم می زنند فقط برای یکی دو هفته نهایت یک ماه اول است و بعد از آن برای همه عادی می شود. ثالثا پیدا کردن فردی که صد در صد با آنچه شما و اطرافیانتان در ذهن دارید تناسب داشته باشد، ممکن است هیچ وقت محقق نشود بعلاوه اینکه لاغر بودن عیب نیست.

    

   منبع

    

 • خانواده خواستگارم پر جمعیت و اهل روستا هستن
  • پرسش:

   من دختری 23 ساله دانشجوی ارشد و کارمند از نظر ظاهری جذاب خانواده فرهنگی و وضع مالی متوسط .من جدیدا با پسری 25 ساله که ابشونم  کارمند هستن آشنا شدم و رابطه دارم بی اطلاع خانواده البته دلیل اصلیم از پنهانکاری تردید خودمه چون خانواده این آقا ساکن روستان و برخلاف ما فوق العاده پرجمیعت هستن و از لحاظ قیافه و فرهنگی  از ما پایین ترند اما من پسندیدم و دوسش دارم.احتمال مخالفت خانوادم زیاده.به نظرتون انتخابم درسته؟چیکار کنم؟

   پاسخ:

   از نوشته هاتون معلومه که در تصمیم تون احساس بیشتر از منطق دخیله چرا که از ترس مخالفت خانواده قدرت مطرح کردن مسئله را نداری اما به این بخش از ماجرا فکر نکردی که روز به روز علاقه شما شدید تر و وابستگی ات بیشتر خواهد شد و وقتی کار به خانواده کشیده شد اونها مخالفت خواهند کرد و بیشترین آسیب را در این میان خودتان خواهید دید

   مسئله بعد اینکه ممکنه آقا پسر از نظر اخلاقی و سایر جهات مشکل داشته باشد اما چون شما بهش وابسته شده اید اینها را نخواهید دید در حالی که خانواده به راحتی می توانند تشخیص دهند و در موردش تحقیق تفحص کنند

   با توجه به مطالب بالا باید خانواده را در جریان امر قرار دهید و بهشون بگید که پر جمعیت بودن خانواده و روستایی بودن مشکل ایجاد نمیکنه به شرطی که اختلاف فرهنگی پیش نیاد و الا مشکل ساز میشه پس اگر شما اختلاف فرهنگی ندارید خانواده را متقاعد کنید که وی را بپذیرند و در موردش تحقیق کنند تا ببیند مناسب ازدواج هست یا خیر؟ اگر بگی نمی تونم خانواده را قانع کنم که وی را بپذیرن پس بعد از یک ماهو یک سال هم نخواهی توانست و چه بهتر که این ار تباط در همون مراحل اول تمام شود تا از آسیب های احتمالی جلوگیری شود.

   در پایان خاطر نشان می شوم برای ازدواج کفویت لازمه و لازمه دختر و پسر از لحاظ فرهنگی علمی اجتماعی و حتی سیاسی و اقتصادی کفو هم باشند و الا ممکن است در زندگی دچار مشکل شوند.

    

   منبع

 • خانوادم از ظاهر ساده خواستگارم و خانوادش خوششون نمی‌یاد
  • پرسش:

   دختری هستم 20 ساله توی یه خانواده خیلی متوسط از نظر مالی به دنیا اومدم الان دانشجوی رشته معماری هستم یه چند سالی هست با یه پسری اشنا شدم که قصد ازدواج داریم باهم اوایل بخاطر شرایط کاری نمیشد که پاپیش بذاره من چندسال صبرکردم و این اقا خیلی پیشرفت کرد کارخوبی پیدا کرد ماشین خرید با اینکه دیپلمه هست کارش بد نیس کارمند تو یه شرکته مهندسی معتبره ولی تحصیلات نداره.

   الان بعد چندسال اومدن خواستگاری خانوادم مخالفن به این دلیل که خانواده اون اقا ظاهرو تیپشون ساده است پسره تحصیلات نداره و خونه نداره ولی پسر سالم و خوب وکاری هست میگن بعدا به مشکل میخوری
   ما این خانواده رو نمیتونیم جلو فامیل نشون بدیم حالا به اون شدت هم بد نبودن ما خودمون یه خانواده 4نفره هستیم اونا 8نفره ما مستاجر هستیم و اونا یه خونه از خودشون دارن خانوادم انتظار دارن چون من رشته معماری میخونم حتما به یه مهندس ازدواج کنم من اخلاقای این اقارو خیلی دوست دارم مهربونه خانواده دوسته کاریه و معتقد و مومنه الان گیر کردم تو دو راهی جدایی ازش غیر ممکنه واسم و از اینکه تو روی خانواده وایسم میترسم بعدها پشیمون بشم.

    

   پاسخ:

   در این موارد باید صبور باشید تا خانواده شرایط جدیدی رو که براش به وجود اومده رو درک کنن … در این مورد شاید حق با خانواده باشه و شما بهتره احساسی رفتار نکنید.
   به هر حال اگر تصمیم شما جدیه میتونید از واسطه ای در این مورد برای صحبت با خانواده استفاده کنید … ولی بدونید اگر خانواده مخالف باشه روی روند زندگی شما تاثیر منفی خواهد گذاشت.

    

   منبع

    

    

 • خواستگارم پسر خوبیه ولی چهرش به دلم نمی‌شینه
  • پرسش:

   دختر24 ساله ای هستم(لیسانس)خواستگاری دارم لیسانس دارن و وضع مالی خوبی دارن و همه امکانات ازدواج و دارن
   دو جلسه با ایشون صحبت کردم ولی چهره ایشون به دلم نمیشینه و فکرمیکنم احساس علاقه ای بهشون ندارم شاید بخاطر ظاهرشون باشه(منظورم طرز لباس پوشیدن نیست اتفاقا خوب لباس میپوشن) خود چهرشون و دوست ندارم.میترسم جواب منفی بدم سنم بره بالا پشیمون بشم ولی از طرفی نمیخوام بخاطر مادیات جواب بدم.(پدر خودمم وضع مالی خوبی دارن)درضمن موقع عصبانیت داد میزنن و صداشون و بالا میبرن ولی خودشون میگن استانه تحملشون بالا رفته نمیدونم حسم به ایشون چیه

   پاسخ:

   ازدواج به عنوان مهمترین و اساسی ترین تصمیم زندگی هر شخصی از اهمیت بسیاری برخورداراست وهر فردی هم متناسب با ایدآل‌ها و خواسته‌هایش معیارها و ملاکهایی برای خودش دارد و طبق همون دست به انتخاب می زند. در این بین یکسری ملاکها بعنوان خط قرمز که شخص به هیچ عنوان نمی تواند از آنها بگذرد یا نادیده بگیرد.و یکسری که با عنوان خط زرد  که بعضا و در مواقع لزوم فرد می تواند اونو نادیده بگیرن.حالا با توجه به مساعل شما باید ببینید ظاهر و قیافه چقدر برای شما اهمیت داره.
   شما باید شخص مورد نظر رو بدون شغل و تحصیلات و وجه اجتماعی تصور کنید که  تا چه اندازه این فرد رو می توانید بپذیرید.
   توصیه می کنم چندین جلسه رو با هم معاشرت و گفتگوی حضوری داشته باشید و با شناخت صحیح و درست تصمیم درست رو بگیرید

    

   منبع

InstagramTelegrammaghalat