بهمن 9ام, 1395 | | دیدگاه‌ها برای دختر شش سالم پرخاشگر و بد دهنه بسته هستند

دختر شش سالم پرخاشگر و بد دهنه

پرسش:
دختری دارم شش ساله که مدت زیادی هستش که بد دهنی میکنه همه کلمه های بد رو توی حرفهاش به کار میبره مثلا اگه بهش بگم دخترم اتاقت رو تمیز کن میگه الان گم میشم میرم تمیز میکنم یا مدام دندان خودش رو روی هم فشار میده و به کاری که نیاید الان انجام بشه اصرار داره و اصلا و تحت هیچ شرایطی حرف کوش نمیده و این کار او من شوهرم رو نگران کرده در ضمن شوهرم بعضی وقتها که زیاده روی میکنه اون رو کتک میزنه و بعد پشیمون میشه و میگه کاش دعواش نمی‌کردم و اون رو بغل میکنه و میبوسم من مدام به شوهرم میگم دعوا کتک و بعد بخشش تو اون بچه رو سر در گم میکنه اما شوهرم کوش نمیده لطفا به من بگید با یه دختر بچه شش ساله که پرخاشکری داره چیکار کنم.
 
 پاسخ:
مادر عزیز براي‌ درمان‌ پرخاشگري‌ در كودكتان‌ اولين‌ گام‌ اين‌ است‌ كه‌ نوع‌ پرخاشگري‌ او و علت‌ آن‌ را شناسايي‌ كنيم؛ و پرخاشگري‌ را به‌ صورت‌ موردي‌ برطرف‌ نماييم.
– در مورد كودك‌ پرخاشگري‌ كه‌ الگو پذيري‌ عامل‌ اين‌ گونه‌ رفتار او بوده، بايد روي‌ الگوي‌ كودك‌ كار كرد و راه‌هاي‌ ديگري‌ جز پرخاشگري‌ را به‌ آن‌ الگو آموخت.
– اگر پرخاشگري‌ در اثر ناكامي‌ به‌ وجود آمده‌ باشد، بايستي‌ كودك‌ ناكام‌ را در رسيدن‌ به‌ اهداف‌ مطلوب‌ و دوست‌ داشتني‌ كمك‌ كنيم.
– در مواردي‌ كه‌ علت‌ پرخاشگري‌ اضطراب‌ است، بايد از نگراني‌ دروني‌ و اضطراب‌ كودك‌ مطلع‌ شويم.
ورزش ‌كردن‌ براي‌ اين‌ كودكان‌ بسيار مؤثر است‌ و باعث‌ تخليه‌ هيجاني‌ مي‌ شود..

به‌ طور كلي‌ خشونت‌ و پرخاشگري‌ بيشتر عامل‌ بيروني‌ دارد و فقط‌ در موارد خاص‌ به‌ علل‌ دروني‌ مربوط‌ مي‌ شود. شما در درجه‌ اول، بايستي‌ محرك‌هاي‌ محيطي‌ را كه‌ باعث‌ تحريك‌ خشم‌ و ايجاد خشونت‌ در فرزندتان‌ مي ‌شود شناسايي‌ و سپس‌ براي‌ رفع‌ آن‌ به‌ كمك‌ متخصص اقدام‌ نمايید.
روش هايي براي درمان

– مدل هاي پرخاشگري را به حداقل برسانيد. (کتک زدن و خشونت پدرش نمونه ای از الگوی پرخاشگری در کودک شماست)
الگوهايي را در اختيار کودک بگذاريد که پرخاشگرانه نباشند.
– همدلي را افزايش دهيد. آگاهي کودک را نسبت به رنجي که بر اثر پرخاشگري او در افراد يا حيوانات به وجود مي آيد، افزايش دهيد.
– رفتارهايي را که مغاير با رفتار پرخاشگرانه است، تقويت کنيد.
– به جاي کودک پرخاشگر، به کودکي که به وي پرخاش شده توجه کنيد.
– نحوه ي ارتباط کودک را با افرادي که با او زندگي مي کنند، مورد بررسي قرار دهيد.
۷- اگر قرار است کودک به دليل رفتار خشونت آميزش تنبيه شود، بهتر است به طريقي باشد که منجر به حمله انتقامي و تلافي جويانه از طرف کودک نشود.
– فرصت تخليه هيجانات را براي کودک فراهم کنيد.
– براي مهارِ رفتار کودکان، فنون محروم سازي ممکن است تا حدودي مفيد واقع شود. بنابراين رفتارهاي پسنديده را به وضوح تشريح کنيد و پاداش ها و کيفرهاي آنها را بيان نماييد.
– فعاليت هاي ساعتي او را در صورت امکان با شرکت کودکي ديگر طراحي کنيد.
– از تنبيهات بدني پرهيز کنيد.
– علت رفتار پرخاشگرانه وي را بيابيد.
– ثبت وقايع روزانه، بازي درماني، بازي هاي جالب، جمله سازي و گوش دادن فعال ممکن است به عنوان کمکي در جهت درک کودکان خشن به کار گرفته شود.
– به کودک بفهمانيد که با هر رفتار خشونت آميز، خود را از شما بيشتر دور مي کند.
– از کودک پرخاشگر بخواهيد الگوي مطلوبي براي خود بيابد و فهرستي از رفتارهاي الگو را در کوتاه مدت اجرا نمايد.
– با کودک قرارداد رفتاري ببنديد تا براي رفتارهاي مطلوبش جايزه دريافت کند و نتيجه اعمال نامطلوبش را ببيند.

منبع


Comments are closed.

InstagramTelegrammaghalat