رابطه جنسی در دوران بارداری و بعد از زایمان

رابطه جنسی در دوران بارداری و بعد از زایمان

در دوران بارداری زنان باردار و همسران آن ها اغلب نگران این موضوع هستند که آیا رابطه جنسی در بارداری ایمن هست یا خیر؟ آیا باعث سقط جنین می شود؟ آیا به نوزاد آسیب می رسد؟ در ادامه اینفوسلامت شما را با همه اطلاعات لازم در زمینه رابطه جنسی در بارداری آشنا می کند.

اگر بارداری طبیعی و بدون مشکلی دارید، رابطه جنسی نیز می توانید داشته باشید. رابطه جنسی به جنین آسیب وارد نمی کند چرا که جنین توسط شکم و دیواره عضلانی رحم محافظت می شود. علاوه بر این کیسه آب داخل رحم به خوبی جنین را پوشش می دهد.

انقباضات زمان ارگاسم با انقباضات زایمان متفاوت است. به طور کلی برای ایمنی بیشتر برخی دکترها توصیه می کنند زوجین در هفته های آخر بارداری رابطه جنسی نداشته باشند چرا که معتقدند هورمون های موجود در مایع منی به نام پروستاگلاندین (prostaglandins) انقباضات را تحریک می کنند.

 

بارداری


چه زمان هایی باید از رابطه جنسی در بارداری خودداری کرد؟

متخصص زنان در صورتی که هر کدام از این علائم بارداری را داشته باشید شما را از رابطه جنسی منع می کند:

 • در معرض خطر سقط جنین باشید یا سابقه سقط داشته باشید
 • در معرض خطر زایمان زودرس باشید (زایمان قبل از هفته سی و هفتم بارداری)
 • خونریزی واژن، ترشحات یا گرفتگی شکم بدون دلیل مشخص
 • کیسه آب چکه کند یا غشاء آن آسیب دیده باشد
 • دهانه رحم خیلی زود باز شده باشد
 • جفت در رحم خیلی پایین باشد.
 • زمانی که قرار است دو قلو، سه قلو یا چند قلو به دنیا بیاورید

به خاطر داشته باشید زمانی که دکتر رابطه جنسی را منع می کند منظور او هر گونه فعالیت جنسی شامل تحریک جنسی یا ارگاسم است.

چگونگی رابطه جنسی در بارداری

رابطه جنسی در بارداری چگونه است؟

تجربیات هر زنی در دوران بارداری متفاوت است و هر کس احساس متفاوتی نسبت به رابطه جنسی خواهد داشت.

برای برخی افراد میل جنسی در دوران بارداری از بین می رود. برخی دیگر ممکن است بیش از پیش تحریک شده و میل جنسی بالاتری داشته باشند.

همانطور که بدن به طور مداوم در حال تغییر است در دوران بارداری کاهش و افزایش میل جنسی نیز طبیعی است.

به همسر خود در رابطه با احساس خود و کاری که دوست دارید صحبت کنید. بهتر است پوزیشن های مختلف را برای رابطه جنسی امتحان کنید تا وضعیتی که هر دو احساس راحتی می کنید را بیابید.

بعد از ماه چهارم بارداری از خوابیدن به پشت در زمان رابطه جنسی پرهیز کنید. با این کار وزن کودک در حال رشد باعث تنگ شدن عروق خونی اصلی مادر خواهد شد.

از جمله پوزیشن نزدیکی در بارداری خوابیدن به پهلو است یا اینکه در حالت نشسته یا روی طرف مقابل باشید.

حتما در دوران بارداری از کاندوم برای رابطه جنسی استفاده کنید چرا که در دوران بارداری جنین در برابر بیماری های مقاربتی مانند ایدز، تبخال تناسلی، زگیل تناسلی یا کلامیدیا محافظت نمی شود.

آیا داشتن رابطه جنسی در طول بارداری ایمن است؟

تا زمانی که بارداری شما به طور معمول ادامه می یابد، می توانید رابطه جنسی را هر قدر که دوست دارید داشته باشید.

اما نوسانات هورمونی، خستگی، حالت تهوع و حساسیت سینه ها در اوایل بارداری ممکن است میل جنسی شما را کاهش دهد. با پیشرفت بارداری، افزایش وزن، درد پشت و سایر علائم ممکن است شور و شوق شما را برای رابطه جنسی کاهش دهد.

احساسات شما نیز می تواند روی رابطه جنسی تاثیر بگذارد مانند نگرانی درباره چگونگی دوران بارداری و کودکی که قرار است رابطه شما و همسرتان را تغییر داده و به شکلی دیگر در آورد این ها همه مسائلی است که روی ذهن شما سنگینی می کند حتی اگر مشتاق به دنیا آمدن عضو جدید خانوادتان باشید.

سقط جنین در بارداری

آیا رابطه جنسی در بارداری ممکن است باعث سقط جنین شود؟

اگر چه بسیاری از زوجها نگران این هستند که رابطه جنسی در دوران بارداری باعث سقط جنین شود اما این موضوع باعث نگرانی نیست زیرا  اغلب سقط جنین به این دلیل رخ می دهد که جنین به طور طبیعی رشد نمی کند.

آیا رابطه جنسی در دوران بارداری به کودک آسیب می رساند؟

کودک در حال رشد با مایع آمنیوتیک در رحم و همچنین عضلات قوی رحم محافظت می شود. فعالیت جنسی شما بر کودک شما تأثیر نخواهد گذاشت.

آیا رابطه جنسی دهانی در دوران بارداری ایمن است؟

رابطه جنسی دهانی در دوران بارداری ایمن است. با این حال، اگر رابطه جنسی دهانی دارید، مطمئن شوید که هوا درون واژن شما نفوذ نمی کند. به ندرت، گسترش هوا در یک رگ خونی (آمبولی هوا) ممکن است آن را مسدود کرده که می تواند یک وضعیت تهدید کننده برای شما و کودکتان باشد.

رابطه جنسی مقعدی ممکن است ناراحت کننده باشد به خصوص اگر شما بواسیر بارداری داشته باشید. در مورد رابطه جنسی مقعدی که به دنبال رابطه جنسی واژن اتفاق می افتد ممکن است باکتری هایی که باعث ایجاد عفونت می شوند از مقعد تا واژن گسترش یابد.

استفاده از کاندوم در بارداری

آیا کاندوم لازم است؟

قرار گرفتن در معرض آلودگی های جنسی در دوران بارداری، خطر ابتلا به عفونت را افزایش می دهد که می تواند بر حاملگی و سلامت کودک تاثیر بگذارد. از تمام انواع رابطه جنسی – واژینال، دهانی و مقعد – اگر شریک زندگی شما دارای بیماری های مقاربت جنسی است یا به تازگی تشخیص داده شده است اجتناب کنید و حتما در بارداری همیشه از کاندوم استفاده کنید.

آیا رابطه جنسی می تواند باعث زایمان زودرس شود؟

ارگاسم، و همچنین پروستاگلاندین ها در اسپرم، می توانند باعث انقباض رحم شوند. اکثر مطالعات نشان داده اند که رایطه جنسی در دوران بارداری با افزایش خطر ابتلا به زایمان زودرس یا تولد نوزاد نارس همراه است.

اجتناب از رابطه جنسی در بارداری

آیا زمان هایی در بارداری وجود دارد که از رابطه جنسی اجتناب شود؟

گرچه اکثر زنان می توانند با خیال راحت در تمام دوران بارداری رابطه جنسی داشته باشند، گاهی بهتر است که احتیاط شود.

پزشک ممکن است توصیه کند که از رابطه جنسی اجتناب کنید اگر:

شما خونریزی واژینال نامعلوم دارید

شما مایع آمنیوتیک را از دست می دهید

دهانه رحم شما باز شده است

شما سابقه زایمان زودرس یا زایمان زودرس دارید

شما چندقلو دارید


رابطه جنسی در بارداری

رابطه جنسی بعد از بارداری

شش هفته اول بعد از بارداری را دوره پس از زایمان می نامند. رابطه جنسی در این دوره ممکن است آخرین چیزی باشد که به آن فکر می کنید. علت کاهش میل جنسی شما در این دوران می تواند یکی از این عوامل باشد:

 • بهبود اپیزیوتومی (برش جراحی در ناحیه عضلانی بین واژن و مقعد)
 • بهبود برش شکمی بعد از سزارین
 • خونریزی بعد از زایمان طبیعی که معمولا چهار تا شش هفته بعد از زایمان ادامه دارد
 • خستگی بعد از زایمان
 • نگهداری از نوزاد تازه متولد شده
 • تغییر سطح هورمون
 • درد سینه به خاطر شیردهی
 • مسائل احساسی مانند افسردگی بعد از زایمان و اضطراب

بعد از اینکه برش ها و بافت حساس واژن بهبود یافت می توانید رابطه جنسی داشته باشید. این روند بهبودی معمولا چند هفته طول می کشد. همچنین می توانید در مورد زمان شروع رابطه جنسی با دکتر خود نیز مشورت کنید. معمولا دکترها توصیه می کنند تا شش هفته پس از زایمان برای رابطه جنسی صبر کنید.

کلمات کلیدی : , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,


InstagramTelegrammaghalat