نقش مشاوره کودک در تربیت فرزندان
مهر 13ام, 1398 | مقالات | بدون دیدگاه

نقش مشاوره کودک در تربیت فرزندان

نقش مشاوره کودک در تربیت فرزندان

درحالی‌که بسیاری از ما در حل مشکلات عاطفی و احساسی خود قادر به دریافت کمک و حمایت از دوستان و اعضای خانواده خود هستیم، اما ممکن است گاهی این درخواست کمک امکان‌پذیر نباشد. حتی به‌عنوان یک بزرگسال درخواست کمک از دیگران ممکن است برای شما سخت باشد. به‌ویژه وقتی که این درخواست مربوط به سلامت روان شما است.

بنابراین در نظر بگیرید برای یک کودک این موضوع چقدر می‌تواند سخت‌تر باشد. وقتی یک کودک با مشکلات رفتاری و عاطفی خود که درک و شناختی درستی نسبت به آن ندارند روبه رو است، چطور می‌تواند به تنهایی به حل مشکلات خود کمک کند؟

به عنوان والدین کودک اولین اقدام این است که زود نتیجه‌گیری نکنیم. بسته به سن کودک شما، او ممکن است با دوستان، معلم یا پرستار خود در مورد احساس خود صحبت کند. این آسان نیست، اما عصبانی نشوید اگر کودک احساسات خود را با شما درمیان نمی‌گذارد. گاهی مطرح کردن مشکلات خود با والدین برای کودک سخت است.

اگر رفتار کودک شما تغییر کرده است، باید ببینید چه اتفاقی در زندگی کودک در حال رخ دادن است؟ آیا چیزی عامل ایجاد آشفتگی در کودک شما شده است؟ شرایطی مثل جابجایی و نقل‌مکان، طلاق والدین ، زورگویی و محرومیت می‌تواند بر سلامت روان کودک اثر منفی بگذارد. وقتی کودک نمی‌داند چگونه با شرایط روحی و احساسات  خود به درستی رفتار کند، کودک دچار استرس می‌شود.

سعی کنید از طریق طرح سؤالاتی با کودک راه گفتگو را باز کنید و به کودک اطمینان دهید که شما برای حمایت از او اینجا هستید. اگر در مورد فرزند خود نگران هستید و احساس می‌کنید این شرایط بر سلامت او اثر منفی می‌گذارد، لازم است از یک شخص با تجربه کمک بگیرید.

برای رزرو وقت مشاوره خانواده حضوری یا مشاوره تلفنی کلیک کنید
مشاوره رفتاری کودکان چه تفاوت‌هایی ایجاد می‌کند؟

مشاوره رفتاری کودک به فرزند شما فرصت می‌دهد بدون ترس از قضاوت، درباره احساسات و افکار خود صحبت کند. صحبت با مشاور به‌دوراز محیط خانه و مدرسه می‌تواند استرس و فشار روحی را از کودک دور کند. مشاوره کودک محیطی امن برای فرزند شما فراهم می‌کند تا احساسات خود را به‌راحتی بیان کند و بفهمد جه عاملی باعث ایجاد چنین احساسی در او شده است.

روشی که در جلسات مشاوره کودک بکار گرفته می‌شود بستگی به سن کودک شما، شرایط و رشد کودک دارد. روش‌های مشخصی برای تشویق کودک به بیان بهتر و دقیق‌تر احساسات خود ( همانند بهره‌گیری از هنر و بازی ) وجود دارد.

استفاده از داستان خوانی و صحبت درباره احساسات یک شخصیت خاص می‌تواند به کودک در درک احساسات او کمک می کند. در جلسات مشاوره کودکان در حین بازی، نقاشی یا اجرای نمایش به راحتی می‌تواند تشویق به بیان احساسات خود شود.

کودکان بزرگ‌تر و نوجوانان ممکن است تمایل به گفتار درمانی داشته باشند. این بستگی به کودک و مشاور دارد که با بحث و گفتگو نتیجه بگیرند چه روشی مؤثرتر است.

اگرچه روش‌های مختلفی در جلسات مشاوره کودکان بکار گرفته می‌شود اما هدف اصلی کمک از مشاور برای کودک و والدین یکی است. این هدف عبارت از کمک به کودک برای مقابله با احساسات خود و تجربه یک زندگی لذت بخش و شاد است.
مزایای بهره گیری از مشاوره کودکان

چند مورد از نمونه‌هایی که مشاور به کودک شما کمک کند شامل مقابله با احساس نگرانی‌های روزانه، مقابله با استرس و مشکلات ارتباطی با دوستان، مربی، معلم و اعضای خانواده خود است.

مشاوره کودک همچنین می‌تواند در رفع نگرانی‌های والدین از بدرفتاری کودک مانند خودزنی ( خود آسیبی )، غم و اندوه کودک، افسردگی کودک ، اضطراب کودک و اختلالات یادگیری کودک مؤثر باشد.

واقعاً اگر چیزی کودک شمارا ناراحت می‌کند، هرقدر هم این مشکل به نظر شما یا کودک کوچک است، آن را جدی بگیرید و بدانید که دریافت کمک از مشاور همواره کارساز است. مشاوره کودک به فرزند شما فرصت می‌دهد تا آزادانه و بدون ترس آنچه در ذهن دارد را با با فردی متخصص و با تجربه در میان بگذارد.

لزوماً یک دلیل خوب یا دلیل بد برای مراجعه به مرکز مشاوره کودک وجود ندارد. گاهی فقط کافی است تا نظر شخص دیگری نیز در مورد رفتار کودک خود جویا شوید، گاهی اوقات هم ممکن است احساس نیاز به کمک از یک متخصص و روانشناس کودک در شما ایجاد می‌شود.

برخی از شایع‌ترین مسائلی که این احساس کمک و دریافت مشاوره در شما ایجاد می‌شود می‌تواند شامل:

اختلالات یادگیری کودک
افسردگی کودک
اضطراب کودک
وابستگی عاطفی کودک
اضطراب جدایی کودک
پرخاشگری کودک
لجبازی کودک
عدم اعتماد به نفس کودک
مشکلات رفتاری و بدرفتاری کودک

 

منبع:‌ مشاوره با ما

کلمات کلیدی : , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,


InstagramTelegrammaghalat